Tamer HeperBorç zamanaşımına uğramış olabilir
HABERİ PAYLAŞ

Borç zamanaşımına uğramış olabilir

Babam 2015 yılında vefat etti. Borcu varmış, alacaklı 1999 yılında avukata vermiş. Biz babamın borcu olduğunu bu zamana kadar bilmiyorduk. Babamdan hiçbir şey miras olarak kalmadı, borcu hariç. Ne yapmalıyım? B.A.

*****

Okuyucumun kısacık sorusundan pek çok soru çıkarıyorum. Alacaklı 1999 yılında avukata vermiş. Avukata vermek bir sonuç doğurmaz. Avukatın yapmış bulunduğu hukuki bir girişim var mı? Buna bakmak lazım. Dolayısıyla okuyucumunun sorduğu konuda yapılmış bir hukuki girişim var mı belli değil. Varsa eğer bu girişim nedir? Baba 2015 yılında vefat etmiş. Bu durumda babaya ait mirasın reddi artık söz konusu değil.

Zira mirasın reddi vefattan sonraki 3 ay içinde yapılır. Ancak ‘miras olarak hiçbir şey kalmadı’ ifadesi bir hususu akla getiriyor. Şayet tereke borca batık ise yani ölümü tarihinde miras bırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmişse, miras reddedilmiş sayılır. Bu durumda da mirasçılar borçtan sorumlu tutulmaz.

*****

Sonra borcun 1999 yılından önce doğduğu belli. İyi ama net bir girişim yoksa borçların zamanaşımına uğraması için 10 yıl yeterli. Olaya baktığımda 20 yıldan fazla zaman geçmiş. Yani zamanaşımı katlanmış. O halde olaya bu gözle de bakmak gerekecek.

Yine tahmine dayalı olarak; bu konuda bir dava açılmış ve takipte ihmale uğramışsa, bu halde de davanın düştüğünden söz etmek gerekecek. İşte yanıtımın başında ‘pek çok soru çıkarıyorum’ dememin nedeni bu. Olayın içyüzünü öğrenip buna göre hukuki bir girişimde bulunmak için bir meslektaşımın yardımının alınmasında elbette yarar vardır. Zira şayet takibi devam eden bir alacak varsa bunun faizi bile çok yükselmiş olabilir. Bunlar değerlendirmeye alınmalı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder