Borç zamanaşımına uğramış olmalı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

24 Mart 2011’de ağabeyim vefat etti. Bir aya yakın bir zamandır da bir hukuk firmasından arayıp ‘borcu olduğunu, ödememiz gerektiğini’ söylüyorlar ama borç ne kadar, neyin borcu bilmiyoruz. Tahminimizce telefon borcu. Zamanaşımına uğramış olabilir mi? l M.Y.

***

Okuyucuma net yanıt verme imkanım olmayacak. Genel kurallardan söz edeceğim. Zira net yanıt vermek için borcun nedenini bilmem gerekir. Bazı borçlar var 5 yılda zamanaşımına uğrar bazı borçlar ver 10 yılda zamanaşımına uğrar. Bunun için borcun nedeni bilinmeli. Ancak okuyucum kendilerine borç nedeninin de bildirilmediğini söylüyor. Yani benim aklıma takılan hususu kendilerine sorsam onlar da bilmeyecek. Bu birinci husus.

***

İkinci husus; bir telefonla hiç kimse borçlandırılamaz. Mesela kendilerine telefon edenin bir avukat olduğu nereden belli. Öyle telefonlar açılıyor ki telefonun ucundaki kendisinin polis olduğunu söyleyip telefonun fonuna siren sesleri yerleştiriyor, dolandırıcılık yapıyor. Okuyucumun telefonuna çıkan bu ses kimdir? Acaba bir hukukçu olsaydı böyle telefonla para istemek yerine hukuki girişimde bulunmaz mıydı? Bütün bunlar ihtimaldir.

Ben yine zamanaşımına geleyim. Kabul edelim ki nedenini bilmediğimiz borç 10 yıllık zamanaşımına tabi. Telefon açmakla zamanaşımı kesilmez. Üstelik 10 yıllık zamanaşımının dolmuş olması gerekiyor. Şunun için; ağabeyin vefatı 24 Mart 2011. Yani öldüğü gün borçlanmadı ya öldüğü gün borçlansaydı bile zamanaşımına şunun şurasında bir ay vardı. Daha önce borçlanmış olduğu kesin olduğundan büyük ihtimalle zaten zamanaşımına uğradı.

Bu durumu bilen ve alacaklı olduğunu iddia eden her kimse de zamanaşımını gördüğü için yasal yollara başvurup masraf yapmaktansa telefonla taciz edip para koparmaya çalışıyor olabilir. Bunların hepsi olabilecek birer ihtimaldir. Bence okuyucumun şu hali ile yapabileceği bir şey yoktur. Girişim, yasal bir hukuki işlem değildir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder