Bu iş için bürolar var

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dededen kalma altı dönüm tarlamız var. Bunun üç dönümü tapulu, üç dönümü tapusuz. Bitişik parseli varlıklı biri satın aldı, sonra bize geldi ve bizim tapusuz üç dönümlük arazinin kendisine ait olduğunu söylüyor. Yedi yıllık da kira istiyor. Bu durumda biz bunun doğru söylediğini, bu yerin ona ait olup olmadığını nasıl öğreniriz. Mutlaka bizi mahkemeye vermesini mi beklemeliyiz? Onun bir sözü ile bu yeri terk etmelimiyiz? S. G.

Gayrımenkullerin sınırlarının tespiti pek çok yerde ihtilaf kaynağı olmuştur. Bu sınırların gözle tespiti mümkün olmadığı için komşuların birbirlerinin parsellerine taştığı çok görülen bir olaydır. Ancak okuyucumun sorduğu gibi, sadece "sen bana taştın" demekle olmaz. Taşma olmayabilir veya taşma var ise nereye kadar taşma olduğunun bilinmesi gerekir. Bunun için de ölçüm yapılması şarttır. Peki ölçümü kim yapacak? Ölçümü kadastro elemanı yapacak.

Parsellerin oluşması sırasında yapılan bir kadastro çalışması vardır, bu çalışmalar sırasında arazide parseller oluşturulur ve paftalara geçirilir. Bu çalışmalarda sınırlar belirlenmiştir. İşte sonradan sınır ihtilafı doğduğunda parseller arasındaki sınırları belirleyecek olanlar kadastro elemanlarıdır. Kadastro elemanı derken kadastro mühendisi ve teknisyenlerini kastediyorum. Böyle bir ihtilaf doğduğunda belli bir ücret ödenerek bu meslek gurubundan yardım istenilir. Eskiden bunlar sadece resmi görevli olarak çalışıyor iken şimdi özel bürolar olarak çalışmaktadırlar. Bu yetkililere ödenecek bir ücret ile parseller arasındaki sınırların tespiti yaptırılır. Sizin de yapacağınız budur. Bu elemanlar gelip ölçüm yapar, sizin komşu ile olan sınırınızı belirlerler. İhtilafı da büyütmeden gidermiş olursunuz.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder