Bu spor mu?

20 Ekim 2019, Pazar 08:01
AA

ABD’li boksör Patrick Day geçen cumartesi Chicago’da maçı kaybetmişti. Maçın onuncu raundunda başına aldığı darbe ile yere yığılmış kalkamamıştı.

Day, hastanede dört gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Bu haberin devamında bu yıl yani daha yıl son bulmadan ABD’deki boks maçlarında hayatını kaybeden sporcu sayısının dört olduğu söyleniyor.

Şimdi spor denen bir etkinlikten söz ediyorum. Spor vücut ve ruh sağlığı için yapılan faaliyetlerdir. Toplu olarak yapılabilir ancak içinde şiddet barındırmaz.

Örneğin futbol kişisel mücadelenin en bol olduğu sporlardan biridir, rakibe karşı kasten şiddet uyguladığında maç dışı bırakılırsın. Peki ya boksta? Hedef karşındakini bayıltana kadar dövmektir. Şimdi soruyorum bu bir spor mudur?

★ ★ ★ ★ ★

Daha önce de birkaç defa yazdım. Karşındakini dövme sporu diye bir spor olmaz. Bu etkinlikten para kazananlar için evet bu bir spordur, topluma böyle deklare edilmiş, bu işten para kazananlar bu görüşlerini kabul ettirmiştir.

İyi ama işte son örnek, karşındakini öldürecek darbe vurmanın spor olması mümkün mü? Spor dediğiniz şeyde bu yıl sadece ABD’de dört kişi ölmüş. Peki ya spor hastalıkları. Ya sakat kalanlar! Unutmayalım Muhammet Ali senelerce parkinson hastalığı ile uğraştı.

Sakat kalanları gözümüzün önüne getirmiyorlar ama var. İlginçtir ki horoz dövüşünün yasaklandığı ülkede insan dövüşü serbest, hem de sonunda ölüm riski varken. Şimdi tekrar ediyorum.

Boks bana göre bir spor değildir. Artık bu hususta kamuoyu oluşmalıdır. Spor yapıyorsunuz adı altında yetenekli gençlerimizi başka sporlara yönlendirmeliyiz. Ringde sporcu harcanırken izleyici şiddete yönlendirilmektedir. Başka spor mu yok?

Sıradaki haber yükleniyor...