Bu, şüfa hakkı değil

18 Temmuz 2014, Cuma 05:00
AA

Babamın dört kardeşi var. Babam zaman zaman kardeşlerine karşı şüfa hakkından kaynaklanan gayrimenkul satışı yapıyor. Babam hayatta olduğu için de mirası paylaşılmış değil. Benim, babamın kardeşlerine karşı şüfa hakkım var mı?  F.C.

[[HAFTAYA]]

 

Değerli okuyucum size şüf-a hakkını biraz yanlış anlatmışlar. Ben doğrusunu anlatayım. Şüf-a hakkı eski ismi, şimdi adı önalım hakkı. Şöyle çalışır: Ortada ortak bir gayrimenkul vardır, ortaklardan biri hissesini birilerine satar, diğer ortaklar buna karşı çıkar ve dava açarak, dışarıdan hisseyi alan kişinin hissesinin kendi adlarına tescilini isterler. İşte kullanılan bu hakka şüf-a hakkı denilir. Şimdi sizin olayınıza bakıyorum. Babanız kardeşlerine gayrimenkul satıyor. Bu gayrimenkuller ortak mal mı? Ortaklar kim? Şayet babanız sahibi olduğu gayrimenkulleri satıyor ise bunda şüf-a hakkı yok. Sonra ortaklar arasında birbirine satış yapılırsa yine şüf-a hakkı kullanılmaz. Zira şüf-a hakkının kullanılabilmesi için hisse satışının ortaklar dışında birine yapılması lazım. Bunu da babanızın kardeşleri ile ortak olma ihtimaline göre yazdım. Netice itibariyle görüyorum ki babanızın olayında bir şüf-a hakkı görülmüyor. Dolayısı ile sizin babanızın malları üzerinde bir şüf-a hakkınızdan (yani öncelikli alım hakkından) söz edilemez. Hele hele babanız hayatta iken mirasının paylaşılması gibi bir çözümden söz bile etmek istemiyorum.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.