Bu trafik cezaları biraz şüpheli

22 Ekim 2009, Perşembe 11:06
AA

İşim gereği sık sık şehirlerarası yolculuk yapıyorum. Bugünlerde hiçbir belge göstermeden hız sınırını aştığım gerekçesi ile ceza yazıyorlar. Söyledikleri hız sınırını aşmam da olması gereken sınırın iki kilometre üzeri. Ancak benim hız sınırını aşmam dışında yollarda akrobasi yapan, trafik güvenliğini hiçe sayan, araçlara karışan yok. Bir tek hız sınırı cezası mı öngörülüyor bu kanunda? (R.K.)

Okuyucuma yerden göğe kadar hak vermemek elde değil. Ben de sık sık şehirlerarası yolculuk yapan biriyim ve evet yollar trafik teröristi dolu. Sorumsuzca araç kullanmak, kuralları ihlal doğal, kurallara uyanlar saf yerine konuluyor ve ben de soruyorum, trafik kuralı ihlali sadece hız sınırının aşılması mıdır? Hayır değildir ama nedense diğerlerine müdahale eden yoktur. Şimdi bir başka noktaya da ben dikkat çekeyim. Son yolculuğumda çift gidiş çift geliş yolda hani duble yollarla donatılan ülkemde hâlâ hız sınırını 30 km gösteren tabelalar gördüm. Böyle bir yolda 30 km hızla gitmek mümkün mü, bu hızla gitmek sağlıklı mı? Hayır değil. Bu süratle giderseniz kazaya sebep olursunuz ama buna artık bir çekidüzen verelim diyen de yok. Yani görüyorum ki tek trafik kuralı ihlali hız sınırını aşmak. Bu sınır 30 km olarak gösterilen ucube sınırlama olsa dahi. Tabii okuyucuma yapacağım bir hatırlatma var, hız sınırının aşıldığı iddiası karşısında bunu tespit eden radar kaydının kendisine verilmesini isteyebilir. Kendisine söylenen rakama güvenmemesi ve belgelenmesini istemesi hakkıdır. Bitmedi, verilen cezaya sulh ceza mahkemesinde itiraz etmek veya itiraz süresi içinde parayı yüzde 25 indirimli ödemek mümkün. Bütün bu tavsiyelerim yanında artık yolların durumu, araçların teknolojik gelişimi düşünülmeli ve hız sınırları yeniden düzenlenmeli, şayet ülkemde bu mesele halli gereken bir mesele olarak görülüyor ise? Bu tavsiyem sınırsız hız yapılmasına göz yumulması anlamına alınmasın. Ben makulü savunuyorum, çünkü cezayı gerektiren durum olağanın dışındaki davranışlardır.

Önceden net hesap yoktur

2007 yılında bireysel emeklilik talebi ile 14 bin lira yatırdım. Bu yıl çıkmak istedim 12 bin lira civarında para aldım. Böyle bir işlemde hata yok mu? (A.K.)

Bireysel emeklilikte hesabın nasıl yapıldığını izah zor. Bireysel emeklilikte alınacak para veya sağlanacak menfaati peşinen bilmek mümkün değil. Zira bireysel emeklilik hesabı hisse senetlerinin kazandırdığı paralar nisbetinde yükselme gösterir. Bunu da önceden bilmek mümkün değil. Yani size mevduat hesabında olduğu gibi bir faiz oranı verilmez. Sizin paranızın kazandırdığı para kadar paranız artar. Bu nedenle çok yakın sürede para kazanılamaz ve yine çok yakın sürelerde sözleşme son verilmesinin neler kaybettirebileceği sözleşmenizde görülebilir. Bu halde hesaplama yapma imkanım yok ama bir miktar kaybınızın olacağı düşünülmelidir.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.