Bu yanlış çok yapılıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya da çalışan bir yakınım benim oturduğum evin bir katını bana satmak istedi. Evde kat mülkiyeti yok, onun için aramızda iki şahitle bir satış sözleşmesi düzenledik ama yakınım bir süre sonra burayı bir başkasına sattı. O da benim çıkmamı istiyor. Binayı yıkıp yeniden yapacakmış. Bina tapuda arsa görünüyormuş. Dava açarsa beni çıkarır mı? Beni haklarım nedir?  M.K.

Sizin yaptığınız satış sözleşmesi geçersiz. Bir gayrimenkulün satışı sadece tapuda yapılır. Bunun başka bir yolu yoktur. Siz bunu aranızda bir kağıda yazmakla, bunu kaç tanığa imzalattırırsanız imzalattırın geçerlilik kazandıramazsınız. Şayet bu bir satış vaadi olsaydı dahi geçersizdi. Bu defa da bunun noterde yapılması gerekecekti. dolayısı ile siz buraya sahip olamayacaksınız.

[[HAFTAYA]]

Satın alan tapuda aldığına göre siz bu binada fuzuli şagilsiniz ve sizi her zaman tahliye ettirebilir. Bu yanlışı yapan çok, tapuya veya notere gitme ihtiyacı duyulmadan ve bir hukukçuya danışmadan bu yanlış yapılıyor ve önemli ihtilaflar çıkıyor. Peki sizin hiç mi hakkınız yok? Biraz var. O da şu: Size bu yeri satan o yakınınızla yaptığınız anlaşma var ya, işte o anlaşmada yaptığınız ödeme rakamı görülüyor ise kendisinden bu parayı geri isteyebilirsiniz. O kadar. Aksi halde bina üzerinde bir hakkınız yok. Zaten anlattığınızdan anladığım kadarı bina da kaçak. Tapuda arsa olarak görülüyor. İyisi mi siz paranızı kurtarmaya bakın.

Ödemeyin itiraz edin

Bir banka bana kredi kartı gönderdi, ben de hiç kullanmadan iade ettim ama cep telefonuma bir mesaj geldi 50 TL kart aidat bedeli istiyorlar. Ben hiç kullanmadığım karta aidat bedeli ödemek zorunda mıyım? Bana ihtar göndereceklermiş gönderirlerse ne yapayım?  S.E.

Dünyada vatandaşa kolaylık sağlayan sistemler ülkemizde felaket halini alıyor. Bunu nasıl yapıyoruz ben henüz çözmüş değilim. Bilmiyorum benzer olaylar bir gün çözülecek mi benim pek ümidim yok. Çünkü buna benzer uygulamalar gün geçtikçe çeşitleniyor ve vatandaş bunlarla mücadelede etkisiz kalıyor. Bir kere, daha sözleşmesi imzalanmamış bir kart henüz taraflarca kabullenmiş olarak düşünülemez. Önce sizin bu karta ait şartları kabul etmiş olmanız lazım. Zira bu kartlar çoğunlukla postayla gönderiliyor. Sonra her ücret bir hizmet veya mal karşılığıdır. Siz kartın bedelini onu kullanmakla bankaya sağladığınız menfaat ile ödüyorsunuz. Dikkat edin aidat denilmekle bu paranın sizden periyodik olarak isteneceği anlamı çıkıyor. Üstelik siz kartı da iade etmişsiniz artık bunun aidatı mı kaldı? Bırakın size istediği kadar ihtar göndersin. Önemsemeyin. Ancak ihtar derken bir icra takibi kastetmiyorum. Şayet bir gün icra takibine muhatap olursanız takibe, “Bir de bununla mı uğraşacağım” demeyin mutlaka ama mutlaka itiraz edin. İtiraz, dosyasına yazacağınız “Borcum yoktur itiraz ediyorum” cümlesinden ibarettir. Telefonunuza gelen mesajlara da itibar etmeyin silin gitsin. Her gün hepimize ne mesajlar ne telefonlar geliyor, insanı canından bezdiriyor. Ancak çok sıkıştığınızda da bir meslektaşıma danışmaktan kaçınmayın.

Yazarlarımızdan

15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder