Çok alınıyorum

25 Ocak 2017, Çarşamba 05:00
AA
Bugünkü konu, benim alınganlığım. Bakalım bana hak verecek misiniz? TV’de reklam yapılıyor, şık bir hanım, satılık dairelerin özelliklerini sayıyor bize methediyor ve sonunda “Yani sizin anlayacağınız şöyle kârlısınız, böyle kârlısınız” diyor.

Yani biz önceki anlattıklarını anlamaktan aciziz, sonuçta bize anlayacağımız şekilde, kafasızlara hitap edercesine anlatıyor. İzleyicilere ve potansiyel müşteriye bu kadar aşağılama olur mu? Bu nasıl reklam, bu nasıl müşteri iknası anlamak mümkün değil. Yani pazarlamacıya göre bu reklamın müşteri potansiyeli anlamaktan aciz kimselerden oluşuyor!

SÖZLERE DİKKAT!

Bu ve benzeri ifadeleri topluma hitap eden sair programlarda da gördüğümüz gibi dost sohbetlerinde de cümlenin arasında “Anladın mı?” diye sormayı alışkanlık haline getirmiş kimselere de çok rastlıyorum. Ben de onlara “Anlaması zor biri gibi mi geliyorum” diye sormadan edemiyorum.

​Bu reklam filmi vesile oldu. Lütfen konuşurken karşınızdakini anlama güçlüğü çeken, zeka özürlü biri olarak görmeyelim. Sözlerimize dikkat edelim, incitici olmayalım. Hele hele bu fahiş hatayı topluma hitap eden bir yayında yaparsak asla affedilir bir yönü yoktur. Zeka özürlü biri yerine koyulduğum için de bu cümle ile tanıtımı yapılan ürünü almamayı tercih ederim. Sizler de özen gösterin. Müşteri ikna edilir aşağılanmaz, son cümleyi sadece bir hukukçu olarak değil bir işletmeci olarak da söylüyorum.
Sıradaki haber yükleniyor...