Çözüm kolay olmayacak

17 Ekim 2018, Çarşamba 05:00
AA

Annemin 198 metrekare bir arsası vardı. İmar geçerken arsadan yol geçirdiler. Bizim yer 148 metrekareye düştü ve belediye yan taraftaki şahısla bizi hisseli yaptı. Şimdi bizim yeri bir müteahhit görmüş. Oraya 2 katlı ev yapayım altını size vereyim üstünü kendim alayım dedi. Biz “Orası hisseli” dedik. “Elinden noter imzalı ‘istediği gibi alabilir satabilir’ diye kağıt alalım yeterli” dedi. Ancak hisseli kişi buna yanaşmıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? ● U.K.

Çok yakında imar geçen yerler yani mevzi imar planı yapılan yerler için bir açıklama yaptım. Soru benzerdi. Ancak orada iki defa araziden pay alındığı iddiası vardı. Burada bir defa yani doğru olan yapılmış düzenleme payı alınmış. O yazımda, plan notlarında en küçük parsel alanı belirlenmişse, düzenleme payı alındıktan sonra bu alanın altında kalan arsaların birbirine bitişik olanlarının birleştirilerek şuyulandırıldığını yani ortaklık kurularak geniş bir arsa haline getirildiğini yazdım. İşte burada yapılan bu. Yan yana iki arsa birleştirilmiş ve daha geniş bir parsel ortaya çıkmış ama komşu ile ortak olunmuş.

★ ★ ★ ★ ★

Doğrusu tek başına malik olduğun bir yerin bir başkası ile ortak olunması çok arzu edilen bir husus değildir. İşte örneklerinden biri de okuyucumun durumu. Biri inşaat yapmak istiyor, ki herkesin bu dünyadaki amacı bir eve sahip olmaktır, ortağı yüzünden buna sahip olamıyor. Müteahhidin söylediği doğru. Ortak şayet noterde düzenlenecek usulüne uygun bir vekaletname verirse bu iş yapılır ama vermiyor. Bu nedenle de bu ev yapılamaz.

★ ★ ★ ★ ★

Okuyucum çözüm soruyor. Var ama çok kolay değil. Çözüm şu: Okuyucum ortaklığın giderilmesi davası açacak. Bu davada parsel ikiye bölünebiliyor mu diye bakılacak. Görülecek ki bölünemiyor. Bu halde de satılarak ortaklığın giderilmesi yoluna başvurulacak. İhale ile satışa çıkarılacak, okuyucum da parasını verip öteki hisseyi alacak, tek başına malik olacak. Kolay mı? Hayır kolay değil. Önce dava safhası, sonra da maddi imkan meselesi, tamam zor ama başka da yolu yok.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.