Damat mirasçı değil

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kayınpederim yaşlı ve bayağı trafik cezası var. Herhangi bir terslik halinde bu cezalar mirasçılarına kalıyor. Kayınpederimin 8 çocuğu var. Ters durumda devlet hangisinde para varsa ondan tahsil edip, ‘diğerleriyle anlaş’ dermiş. Benim bankada az param bulunuyor, bundan çekilir mi? Sonuçta eşimin babası ve haliyle eşim mirasçısı? l G.A.

***

Okuyucum bir nevi sorusunun içine yanıtını da koymuş farkında değil. “Sonuçta eşimin babası” diyor. Yani bir gün miras nedeniyle borçlu çıkacaksa, okuyucumun eşi ve hatta soru içinde mevcut evlat sayısına göre tam 8 kardeş borçlu olur.

Ancak okuyucum kendi birikiminden endişeli, fakat anlaşılacağı gibi kayınpederin vefatında borçlarından sorumlu olacak olan damatlar değil, yasal mirasçılar. Damatlar mirasçılar arasında yok. Anlatılan olayda mirasçı evlatlar. Sonuç olarak okuyucum kendi birikimi açısından endişe etmeyecek.

***

Bir başka husus daha... Yine anlaşıldığı kadarıyla kayınpeder henüz sağ, durun bakalım belki trafik cezalarını ödeyecek. Belki yapılandırmadan istifade edip taksitle ödeme yoluna gidecek veya belki vefattan sonra mirasçıları mirası reddedecek? Bu nedenle okuyucumun bugün için endişesini yersiz görüyorum, hele hele kayınpeder henüz hayattayken.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder