Direksiyon hakimiyeti!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu yazımın konusu daha önce yine bu köşede geçti. Ama insanların hayatını etkilediği için bir kere daha yazma ihtiyacı duyuyorum.

★ ★ ★ ★ ★

Sık sık haberlerde araç kazası haberi okuyoruz ve görüyoruz. En son bir araç virajlı bir yolda dümdüz gidip uçurumdan aşağı uçtu ve ölümlü bir kaza meydana geldi. Çünkü gözü telefonda olduğu için virajı fark etmemişti.

Bir başka kazada caddede giden bir araç bir an kaldırıma çıktı genç bir kıza çarptı ve anında yola geri dönüp uzaklaşıp gitti. Yani telefona bakarken yoldan çıktığını fark etmedi, çarpma ile fark etti. Bu gibi kazaların bir tek izahı var.

Bunu yaklaşık 55 sene araç kullanmış biri olarak söylüyorum. Direksiyondaki kişinin elindeki telefonla meşgul olmasıdır. Sürücü ya telefonla mesaj yazmakta ya gelen mesajı okumaya çalışmakta veya telefonu ile birilerini aramaktadır. Olayın gelişmesini izlerseniz olay budur.

★ ★ ★ ★ ★

Bu tür kazaların oluşmasındaki ikinci en büyük etken direksiyonda uyumaktır. Şehrin caddesinde giderken uyumaya pek rastlanmaz, rastlansa bile çok istisnaidir. Bu uzun yol sürücülerinde görülür.

Ama direksiyonda telefonu ile meşgul olma olayı o kadar yaygın ki, neredeyse meşgul olmayan yok gibi. Geçenlerde bindiğim taksinin şoförü beni indirene kadar telefonu ile o kadar meşguldü ki vitesi bile sol eli ile geçirip sağ elini tamamen telefona ayırmıştı.

İnerken yaptığı işin tehlikesini söylediğimde, “Başka zamanım yok abi” dedi. Bunu ne için yazdım? Hani direksiyonda telefonla konuşanlara karşı önlem alınacaktı da dronlar bile devreye sokulacaktı ya... Ne oldu?Yazarlarımızdan

08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder