Doğru yoldasınız

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kiracım 10 aydır kira ödemedi. Önce icraya verdik sonra icra hukuk mahkemesine, henüz mahkememiz olmadı. Bu işlem doğru mudur? Yapılması gereken başka işlem var mı?  H.U.

Bu mektupları aldıkça kendi hesabıma gurur duyuyorum, okuyucularım neredeyse yarı hukukçu oldu, doğru işi biliyorlar. (Bunları söylerken yine de meslektaşlarımla işbirliğinin şart olduğu hususunu gözden kaçırmasınlar hukuk çok kolay bir dal değildir.) Uyarımızı da yaptık şimdi konuya geçelim. Evet yaptığınız işler doğrudur.

[[HAFTAYA]]

Demek ki kiracıya tebligat yapıldı, 30 gün beklenildi, 30 gün geçtikten sonra akdin feshi, mecurun tahliyesi (mecur=kiralanan yer) talebi ile dava açıldı. Şimdi burada bir uyarım var sonra da bir önerim olacak. Birinci uyarı: Dava açarken mahkemeden talep yukarıda söylediğim gibi olmalı ‘akdin feshi, mecurun tahliyesi’. Bazı kimseler dava açarken olayları anlatıp sonuçta ‘mecurun tahliyesi’ diye bitiriyor. Bu yanlış. Akit yani sözleşme fesholmadan kiralanan tahliye olunmaz. Önce sözleşme fesholacak, öylece tahliye kararı verilecek. Mahkemeler taleple bağlı olduğu için de akdin yani sözleşmenin feshi talebi olmadan fesih kararı veremez iş çıkmaza girer. Önerim de şu: 30 gün doldu, yaptığınız icra takibinde kiranın tasnili talebi de var. Şayet buna itiraz olunmadı ise alacak da kesinleşti, bu halde alınmayan kiranın tahsili için haciz işlemi de yapılabilir.

Haksızlık yapmak istemem

Babamın 2007 yılında borçlandığı olayda ben de kefildim. Babam borcu ödeyemedi, kendisi emekli, maaşına da haciz konulamıyor. Ben ise SSK’lı olarak çalışan biriyim ve benim ücretime haciz geldi. bundan kurtulmanın yolu yok mu?  E.D.

Doğrusu sizin isteye isteye babanıza kefil olduktan sonra ve borç ödenmeyince size “Şöyle şöyle yapın kurtulursunuz” demek biraz ayıp olabilir. Zira alacaklının da hakları var ve ben tek taraflı olarak size yol göstermiş olurum. Bu durumda da alacaklının hakkını yemiş olurum. Dolayısı ile çok açık bir şey söyleyemiyorum. Ancak elbette sizin de alacaklının da korunması gereken hakları vardır. Belki sizin kefaletinizde hukuki noksanlık vardır, şekli nedenlerle haksız bir hacze muhatap olmuş olabilirsiniz. Benim size önerim, bir meslektaşımın yardımını istemenizdir.

Yazarlarımızdan

01 Mart 2021, Pazartesi 09:46
01 Mart 2021, Pazartesi 09:40
01 Mart 2021, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder