Tamer Heper Ecrimisil talep olur mu?
HABERİ PAYLAŞ

Ecrimisil talep olur mu?

Beş katlı bir apartmanda kat irtifak tapusu ile beşinci katı satın aldım. Ancak benim üzerimde tapu kaydı olmayan bir daire var, bu da satılmış. Bu kat kaçak ama öyle haricen alan çıkmış. Şimdi ben burayı kullanandan ecrimisil talep edebilir miyim? l B.A.

***

Önce ‘ecrimisil’ nedir, kelime olarak bilmeyen okuyucularım için söyleyeyim. Bu bir kullanma bedelidir. Bir kimse size ait bir yeri herhangi bir hukuki dayanağı olmadan kullanıyorsa, ondan kullanma bedeli isteyebilirsiniz. Buna ecrimisil diyoruz. Okuyucumun da talep etmeyi düşündüğü husus bu. Ancak ecrimisil talep etmek için öncelikle bu yerin kira getirebilir bir yer olması şarttır. Örneğin binanın sığınağına eşyasını koymuş olan birinden ecrimisil istenemez. Sebebi, sığınak kira getirebilir bir yer değildir. İşte bu örnekte olduğu gibi okuyucumun sorduğu konuda bakılacak husus da ecrimisil talep edeceği yerin kira getirebilir bir yer olup olmadığı.

***

Söylediğine göre kaçak bir yer. Tapusu yok, yani proje dışı. Şu husus tartışılabilir; kaçak bir yer, yapıldığı alan bir evin çatısı. Peki bir evin çatısı kira getirecek bir yer midir? Hayır, çatı da örnek olarak verdiğim sığınak benzeri bir ortak yerdir. O halde ecrimisil talep olunamaz ancak yıkılarak eski hale getirilmesi talep olunabilir. Bunun için de dava açarak mahkemeden ilavenin yıkılarak projesine uygun hale getirilmesi talep olunur.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder