Elektronik çağda suçlar da elektronik

07 Aralık 2014, Pazar 05:02
AA

Bankamatikten para çekmediğim, hatta çekilen bankamatiğin bulunduğu şehirde dahi olmadığım esnada, kartım kopyalanarak hesabımdan para çekilmiş. Durumu savcılığa bildirdim, 10 gün geçmesine rağmen sonuç alamadım. Bu gibi kopyalamalar artık çoluk çocuğun elinde. Buna rağmen savcılığın ağır davranması mağduriyetime neden oluyor. Bu gibi konuların çabuk sonuçlandırılması gerekmez mi? Zira işin basitliği nedeni ile her zaman yayılma imkanı bulacaktır. Bu konuda toplumun da dikkatini çekerseniz sevinirim. ? R.O.

[[HAFTAYA]]

Zaman değiştikçe dolandırıcılığın şekli de zamana uygun olarak değişiyor. Eskiden Galata Köprüsü, Bayezıt Kulesi falan satılır vatandaş dolandırılırdı. Artık elektronik devri geldi, internet yoluyla, bankamatik yoluyla vatandaş dolandırılıyor. Bu zamanımızın gerçeği. Ancak bu konuda dolandırıcılığı (veya hırsızlığı) yapan bilinmeden bir savcının 10 gün gibi kısa bir sürede ne yapabileceğini zannediyorsunuz? İş cezai noktaya geldi mi öyle çabuk sonuç beklemeyin. Cezai yol dışında hukuki yola geldiği zaman da çok çabuk sonuç beklemeyin. Ancak yine de size başvurmadığınız hukuki yolu önereceğim. Bankamatik kartının kopyalanması sureti ile işlenen suçlarda, zarara uğrayan vatandaş, bankayı sorumlu tutabilir. Bu husus tüketici mevzuatına girmekle, bankamatiklerde yeterli güvenlik önlemini almaması sebebi ile ilgili banka aleyhine tüketici mahkemesinde dava açarak zararının tazminini isteyebilir. Ancak bu başvurudan da öyle 10 gün gibi sürelerde sonuç beklemeyin. Biraz uzar ama sonuca ulaşma imkanı vardır. Tüm mağdurlar bu yola başvursa bankalar da gerekli önlemi alma mecburiyetini hisseder. Bana kalırsa savcılığın sonucunu bekleyin, bu tamam ama tüketici mahkemesine başvurunuzu da yapın. Böylece hem size yol göstermiş oldum hem de toplumun dikkatini çektim.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.