Evinizde huzurlu olacaksınız

07 Temmuz 2014, Pazartesi 05:14
AA

Oturduğum evin bitişiğindeki otel, soğutma sisteminin dış ünitelerini bizim evin duvarına monte etmiş ve henüz tam faaliyete geçmemiş olmasına rağmen korkunç gürültü yapıyorlar. Buna karşı önlem nedir? ? C.B.

[[HAFTAYA]]

Bizim hukuk sistemimizde her türlü rahatsız edici faaliyetin önleneceğine dair kurallar vardır. Bunlardan en önemlisi Medeni Kanunumuzda komşu hakkı diye bir bölüm bulunmaktadır. Dolayısı ile komşuluk önemsenmekte birtakım esaslara bağlanmaktadır. Örneğin bir madde şöyledir: Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle İŞLETME FAALİYETİNİ SÜRDÜRÜRKEN komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür. Özellikle taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoşgörülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, GÜRÜLTÜ veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek YASAKTIR. Görüldüğü gibi rahatsız edici ses yaymak öyle az veya çoğuna bakılmaksızın, tercihe bırakılmadan yasaklanmıştır. Bizim Medeni Kanunumuz dışında ses çıkaran sistemler için desibel ölçüsü ile bazı ölçüler belirlenmiştir. Ancak bunların konut alanlarında ve 24 saat boyunca uygulanacağı fikrinde değilim. Zira belli bir desibelin altında olsa bile gece sessizliği içinde devamlılık arzeden bir ses, rahatsız edicidir hatta sağlığa zararlıdır. Bu nedenle herkes evinde huzur içinde oturmak, sağlıklı biçimde uyku uyumak ister ve buna da hakkı vardır. Dolayısı ile mesai saatleri dışında, mesken alanlarında özellikle gece tam sükünet gerekir ve belli desibelin altındaki sese tahammül mecburiyeti olamaz. Şimdi geleyim, okuyucum ne yapacak? Mecbur olmamakla birlikte otel işletmesine bir ihtar gönderebilir, sesin tamamen ortadan kaldırılması önleminin alınmasını isteyebilir. Bunu önermemin nedeni küçük bir ihtimal de olsa belki iş mahkemeye yansımadan halledilir olma ihtimali. Aksi halde dava açarak gürültünün önlenmesi talebinde bulunulacak, mahkemece yapılacak bilirkişi incelemesi sonucu alınması gereken tedbirlere dair karar verilecektir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.