Fark ödenmez, faiz indirilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Taksitle cep telefonu satın aldım. Taksitleri öderken elime geçen para ile tüm borcu kapatmak istedim ama satıcı bu halde ayrıca 1.600 TL ödemem gerekeceğini söyledi. Ben onların yararına bir girişimde bulunmuşken cezalandırılmam mümkün mü? Böyle bir kural olur mu? l S.K.

***

Doğrusunu isterseniz ‘böyle bir kural olmaz’ diyemeyeceğim zira bizim Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da bir yerlerde böyle bir madde var. Mesela 37’nci madde. Bu madde konut finansmanı bölümünde bulunmakta ve şöyle denilmektedir: “Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde sözleşmede yer verilmek sureti ile bir ya da birden fazla ödemenin, vadesinden önce yapılması durumunda konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir.” Bu tazminat, kalan vadesinin otuzaltı ayı aşmayan durumlarda yüzde 1, kalan vadesinin otuzaltı ayı aşan hallerinde ise yüzde 2’yi geçemez.

***

Oysa okuyucumun yaptığı sözleşme, aynı kanunun 17’nci maddesinde düzenlenen taksitle satıştır. Bu bölümde 20’nci maddeyi vermek isterim. Madde şöyle: “Tüketici, borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir.

Her iki durumda da satıcı veya sağlayıcı, faiz veya komisyon aldığı durumlarda ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve komisyon indirimini yapmakla yükümlüdür.” Görüldüğü gibi taksitli satışlarda bırakın 1.600 TL fark istemeyi, varsa faiz ve komisyonda indirim yapmak durumundadır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder