Galiba alacaklısınız

16 Mart 2012, Cuma 05:00
AA

Annemin ölümü ile biz kardeşlere küçük bir daire miras kaldı. Bu dairede kardeşlerimizden biri oturuyor. İçinde eşya vardı şimdi yok, ne oldu bilmiyorum ama mesele eşyada değil. Burada oturan kardeş ‘onarım yaptım’ deyip bizden para istiyor. Burada kendisi oturuyor, peki bizim hakkımız yok mu? N.K.

Hakkınız olmaz olur mu elbette var. Hatta ortadan yok olan eşyada da vardı. Eşyalar şimdi nerede, ne oldu bilmiyorsunuz ancak daire ortada. Madem ki burada bir kardeş oturuyor, buranın aylık kira geliri ne olabilecek ise bunun size düşen hissesini ecrimisil adı altında size ödemesi lazım. Yani bu yer siz kardeşlere kaldığına göre kardeşler eşit hisseye sahip.

[[HAFTAYA]]
O halde örnek şu: Bu yer 1000 lira kira getirebilecek bir yer ise ve siz beş kardeş iseniz size ayda 200 lira ödenmesi gerekir. Bu parayı da kardeşinizden geçmiş beş yıllık olarak isteyebilirsiniz. Dolayısı ile gerçekten daireye yapılmış bir onarım var ise evet malik olarak bu masrafa sizlerin de katılması gerekir ama öte taraftan da sizin geçmiş beş yıllık ecrimisil alacağınız var. Bunları karşılaştırdığınızda tahmin ediyorum ki siz halen alacaklısınız. Kardeşler arasında ihtilaf çıkmasını ve mahkemelik olmalarını temenni etmem ama şayet bu parayı aranızda anlaşarak alamazsanız ecrimisil talebi ile dava açmanız mümkün.

Bahane olduğu anlaşılıyor

Gıda sektöründeki bir işyerinde 1.5 seneyi aşkın çalıştım. Sonra evlendim ve evlilik nedeni ile iş akdimi bitirdim. Ancak 5000 TL’nin üzerinde olan tazminat ve fazla mesai alacağımı işyeri ödemedi. Bana bazı gıda maddelerinin son kullanma tarihinin geçtiğini söyleyerek bunların tazmini babında tazminatımdan kesinti yaptı ve 620 TL ödedi. Bu uygulamayı başka çalışanlara da yapmışlar. Buna hakları var mı?  S.D.

Bir işyerinde işçi zarara sebep olmuşsa bunu tazmin eder. Ancak anlattığınız size tazminat ödenmemesi için bahane gibi görünüyor. Çünkü anlattığınız gıda sektöründe garsonluk yapmışsınız. Ürünün son kullanma tarihinin geçmesi ile sizin ne ilişkiniz olabilir? Ancak siz de ifade ediyorsunuz ki tüm işten ayrılanlara aynı bahane ileri sürülüyor. O halde hakkettiğiniz para sulhen size ödenmeyecek, bu çok açık. Bu durumda da tek çare kalıyor dava açmak. Dava açmaktan çekinmeyin. Dava gecikse bile kıdem tazminatınız için mevduata verilen en yüksek faiz oranında faiz çalışıyor. Sonuçta bu davayı kazanma ihtimaliniz de çok yüksek olduğuna göre bu son çareye başvurup iş mahkemesinde dava açacaksınız, başka yolunuz kalmamış.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.