Genel kurul kararı var

22 Mart 2016, Salı 19:00
AA

Kaçak elektrik bedeli konusunda tüketici hakem heyetine başvurdum. Hakem heyeti beni haklı buldu ve kayıp kaçak bedelinin iadesine karar verdi. Ancak kurum avukatı tüketici mahkemesine başvurdu. Avukat tutma gücüm yok. Haberlerde, Erzincan Tüketici Mahkemesi’nin iade kararı verdiğini duydum. Bu kararı bana temin edebilir misiniz?  M.Ç.

Yurtta verilen mahkeme kararlarını bir çırpıda temin etme imkanımız yok, bizler ancak Yargıtay kararlarına ulaşabiliyoruz. Sizin olayınız için ise şöyle bir açıklama getirirsem umarım yardımcı olabilirim. Öncelikle usuli bir işlemden söz edeceğim. Tüketici mahkemeleri, tüketici hakem heyetleri kararlarına adeta temyiz merci gibi bakarlar.

Yani verecekleri kararlar nihaidir, Yargıtay'a başvurma imkanı yoktur. Bu nedenle kararları arasında Yargıtay kararlarında olduğu gibi istikrar yoktur. Bir tüketici mahkemesi başka bir karar verir, bir değeri başka.

Temyiz olunamayacağı için de Yargıtay’ın “Şu karar doğrudur” deme imkanı olmaz. Ancak sizin sorunuzla ilgili rakamsal olarak öncelikle tüketici hakem heyetine gitmeden doğrudan tüketici mahkemesine giden kararlar nedeni ile 2014’te Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, (YHGK) kayıp kaçak bedelinin haksız kazanç olduğu, dürüst vatandaştan alınamayacağı ve bu paranın tüketiciye iadesinin gerektiği yolunda bir karar vermiştir (YHGK 2013/7-2454 esas ve 2014/679 karar sayılı kararıdır).

Bu karar artık mahkemelerce uyulması gereken kararlardan olmuştur ve kayıp kaçak bedellerinin iadesine karar verilmesini gerektirmektedir. Size mahkeme kararını temin edemedim ama YHGK’nin kararının işinize daha çok yarayacağı kanaatindeyim.

Sıradaki haber yükleniyor...