Gerekçesi belirsiz

27 Haziran 2018, Çarşamba 05:00
AA

350 dairesi olan bir sitede dairem var. Sitemizin bir de yüzme havuzu var. Yıllar önce yönetim havuza kollukla girilmez kararı almış. Ben ise altı yaşındaki çocuğumu yüzme öğrenmesi için tek kollukla havuza sokmak durumundayım. Bu karar nasıl kaldırılabilir? ● T.A.

Kat Mülkiyeti Yasası’nda yönetim kurullarının görevleri sayılmıştır. Bunlar genel olarak kat malikleri kurul kararını uygulamak, binanın veya binaların korunması ve bakımı için çalışmak, alacakları tahsil etmek gibi şeylerdir. Bunların arasında ana gayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması da var. Bunun dışında yeni kurallar koymak yoktur. Bu bakım, onarım, koruma kapsamına havuza kollukla girmenin önlenmesi gibi kararlar olmamalı. Böyle kararlar ancak kat malikleri kurulunda alınabilmeli. Kat malikleri kurulunda alınacak böyle bir karar da denetime tabi olup mahkeme kararı ile denetlenebilir, kaldırılabilir.

★ ★ ★ ★ ★

Bir kolluğun havuzda kullanılmasının ne gibi bir mahzuru olduğunu bilemiyorum. Böyle bir kararın alınmasına neyin neden olduğunu da bilemiyorum. Ancak önerim hiç olmazsa böyle bir kararın varlığının kat malikleri kurulunda gündeme gelmesi ve tartışılması. Zira bence yönetim kurulunun böyle kısıtlayıcı ve gerekçesi belirsiz karar alması doğru değil ama havuzla ilgili birimin ‘yönetim kurulu kararı var’ gerekçesi ile sizleri huzursuz edeceği yerde bu kararın gereksizliğinin kat malikleri kurulundan geçirilip, kaldırıldığına dair bir karar aldırırsanız siz de rahat edersiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.