Haciz takibinde '89 ihbarı' nedir?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kendisinden mal aldığım şirket bankadan aldığı krediyi geri ödeyememiş ve hakkında icra takibi başlatılmış. Bir gün bana şirketin bankaya olan bu borcuna karşılık, benim icra dosyasına ödeme yapmam için muhtıra gönderildi. Ancak ben mal aldığım şirkete borcumu çek olarak ödemiştim, çeklerim de tahsil olundu. Şu an borcum yok. Buna rağmen ben icra dosyasına para ödemek durumunda mıyım? E.C.

*****

Bir kimse hakkında icra takibi yapılmış ve bu takip kesinleşmişse ona ait malvarlığı ve varsa mallarına, parası varsa parasına haciz tatbik edilir. Bu arada tahsil edilecek alacağı varsa buna da haciz tatbik edilebilir. Bu nedenle de alacaklı olma ihtimali bulunan kişi veya kurumlara icra müdürlüğü tarafından haciz ihbarı gönderilir.

Bu husus İcra İflas Kanunu’nun 89’uncu maddesinde düzenlendiği için de bu tür haciz tatbiki için yazılan yazılara kısaca ‘89 ihbarı’ deriz. Mesela bir işyerinde çalışan kişi borçluysa ve hakkında başlatılan takip kesinleşmişse çalıştığı işyerine 89 ihbarı gönderilerek maaşının belli kısmının artık kendisine değil icra dosyasına ödenmesi istenir. Bu en yaygın uygulama alanıdır.

*****

Ancak takip dosyasında alacaklı görünen kişi, dosya borçlusuna ödeme yapma ihtimali olan kimseleri icra dosyasına bildirerek, ödeme yapma ihtimali olan kimselere 89 ihbarı gönderilmesini isteyebilir. Bu istem karşısında, dosya borçlusunun alacaklı olduğu kişiler, şayet gerçekten borçları varsa 89 ihbarının ikincisi geldiğinde artık ödemeyi icra dosyasına yapar.

Böyle bir borçları yoksa yedi gün içinde bu durumu icra dairesine bildirmelidirler. Bu bildirime mutlaka borcun bulunmayışının belgesini eklemek gerekmez, borcun bulunmadığını bildirmek yeterlidir. Ancak gerçekten borcu olup da borcu olmadığını bildirenler için alacaklının şikayeti ve borcun varlığını ispat halinde işin içine hapis cezası girer. Bu nedenle gerçekten borç varsa ve yedi gün içinde itiraz edilmemişse bundan sonra ödeme sadece icra dosyasına yapılır. Bu nedenle dosyaya yalan beyanda bulunmamayı önemle tavsiye ederim. İşte 89 ihbarının içeriği ve özelliği budur.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder