Haklarınız saklıdır

07 Eylül 2018, Cuma 05:00
AA

11 yıldır aynı taşeronda çalışıyorum. 16 Nisan 2016’da bizim taşeron değişikliği oldu. Amca oğluna geçti. Bize bütün haklarımızla devrolduğumuzu toplantı yaparak bildirdi. Biz daha sonra bunun devir olmadığını öğrendik. Bizim haklarımız ne olur? ● M.İ.

Okuyucumun mektubunun bazı yerlerinde kesintiler olduğu için ben soruyu bu kadar özetleyebildim.

Yanıtıma gelince... Bir işyeri el değiştirebilir. İşyerinin el değiştirmesi durumunda çalışanların hakları etkilenmez. Çalışanların yasal hakları aynen devam eder, maddi olanlardan yeni işveren sorumludur. Ancak sonrasında iki işveren sahip oldukları süre ile orantılı olarak tendi aralarında hesaplaşabilir. Bu da çalışanı etkilemez. Demek ki şimdi okuyucumun çalıştığı yerde işveren değişikliği olsaydı bile kendilerinin hakları etkilenmeyecekti.

★ ★ ★ ★ ★

Ancak sorunun sonunda bir sürpriz var. Meğer işveren değişmemiş. İyi güzel de o zaman soruyu benim sormam lazım. İşveren değişmedi ise problem nerede? Şimdi yine kahve falı bakayım, belki önce işyerinin devri için sözlü olarak anlaştılar, bunu çalışanlarına anlattılar ama sonra iş devir muamelesine gelince vazgeçtiler.

Şayet fal doğru ise zaten bir problem yok. İşveren aynı, işçiler aynı, statü devam ediyor. Şayet işveren değişseydi de yukarıda anlattığım gibi yine problem olmayacaktı. Bu durumda okuyucumun endişe etmesine neden yok. Daha sonra ileride bir tarihte işyerinin bir başkasına devri söz konusu olsa da durum yukarıda açıklandığı gibi olacaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.