Haksızsınız

14 Şubat 2011, Pazartesi 05:00
AA

Yeni eve taşınırken gece asansör yanındaki boşluğa bıraktığım eşyam çalındı. Yönetici “İlgilenirim” dedi ama üç ay sonunda bir sonuç çıkmadı. Ben de eşyamın bedeli ödenene kadar aidat ödemiyorum. Bunda haklı mıyım?  İ.İ.

Doğrusu haklısınız diyemeyeceğim, zira eşyanızın çalınması başka, aidat ödemesi başka konular. Sizin eşyanız çalındı ise apartman ne yapsın? Yönetici ne yapsın? Yönetici yasada gösterilen görevleri ve kat malikleri kurulunda alınan kararlar içinde kendine düşen görevleri yapar. Bunlar içinde “Daireleri hırsızdan korur” veya “Daire sahiplerinin dışarı koyduğu eşyayı hırsızlardan korur” diye bir görevi yoktur.

[[HAFTAYA]]

Bu halde yönetici de sorumlu değildir, diğer kat malikleri de. Ama siz aidat ödemezseniz binada hizmet aksar, yani daire sahipleri cezalandırılmış olur. Ayrıca zararınızı daire sahiplerine ödetmiş olursunuz ki böyle bir şeye hakkınız yoktur. Yani başında söylediğim sözü tekrar edeceğim, doğru yapmıyorsunuz. Yazımın sonunda da bir hatırlatma yapma ihtiyacı duyuyorum. Benden lütfen özel yanıt istemeyin. Telefonla, mektupla veya mail yoluyla özel yanıt veremiyorum. Keşke verebilsem ama imkan yok, bir kere daha hatırlatayım.

Borç artmış da olabilir

2000 yılında kredi kartı borcum olan üç bankadan ikisi kapandı. Benim borcumun durumu nedir?  H.C.

Doğrusu kapandı sözü tek başına bir şey ifade etmiyor. Acaba ünvan değişikliği mi oldu? Yani artık eski ismi yoktur da yeni isimle, yeni ünvanı ile faaliyet gösteriyordur. Bu hallerde ünvan değişikliği bir şey ifade etmiyor, alacağı alacak, borcu borç. Ancak 2000 yılından söz ediyorsunuz. Genel anlamda borçlar on yılın sonunda son bulur. Dolayısı ile borçların genel zaman aşımı süresi on yıldır. Şayet dava açılmadı, gıyabınızda yapılan bir takip kesinleşmedi ise ve borç üzerinden on yıl geçmekle sükut etmiş olabilir ama bankalar buna pek meydan vermez. Sizin bir adres değişikliğiniz söz konusu olabilir bunu bankaya bildirmezseniz banka kredi kartı sözleşmesinde görülen adresinize takip yapar veya dava dilekçesi gönderir. Bu halde sizin haberiniz olmadan adli işlem yürür. Dolayısı ile bu durumda borç son bulmaz tam aksine faiz çalışır. Bunu da hesaba katın.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.