"Her şeyimin eşime kalmasını istiyorum"

15 Ağustos 2009, Cumartesi 15:34
AA

İki çocuğumuz var ama ikisi de hayırsız. Annelerine ve bana hakaret edecek kadar düşmanca davranıyorlar. Oysa biri bize ait evde bedelsiz oturuyor. Bir miktar malvarlığım var. Ölümümde her şeyimin eşime kalmasını istiyorum. Vasiyetname yaparak bunu sağlamam mümkün mü? A.A.

Bu ve benzeri olayları duyunca ümitsizliğe kapılıyorum. Benim bildiğim ve kabul ettiğim şu: Toplumumuz aile ilişkilerine önem verir, büyüklerine saygı gösterir. Hele hele ana-babanın özel bir yeri vardır. Hem sayılır hem sevilir. Ben böyle bilirken çevremde olanlara ve gelen mektuplara bakıyorum da bayağı yanılmışım, belki de eski kafalı kalmışım. Şimdi kimse büyüğe küçüğe bakmıyor. Birkaç kuruşluk menfaat uğruna suç işlemekten kaçınmıyor. Bir toplum böyle mi olmalı? Toplumumuzda suç işleme eğilimi aldı başını gidiyor. Endişe verici bir durum. Gelelim size. Vasiyetname yapabilirsiniz. İleride fikriniz değiştiğinde vasiyetnameyi değiştirmek de mümkün. Ancak değiştirilemeyen bir nokta var: Çocuklarınızın mirasınızda bertaraf edemeyeceğiniz hakları bulunuyor. Bu hak, yasal miras payının yarısı. Mallarınızı bağışlayarak veya vasiyetname yaparak onların bu hakkını bertaraf edemiyorsunuz. Bazı ailelerin şöyle bir işlem yaptığına tanık oldum. Gayrimenkullerin karı-koca yarı yarıya malik oluyor. Sonra hisselerinin intifa hakkını karşılıklı birbirlerine devrediyorlar. Bu yolla evlatların miras payı bertaraf edilmiyor da eşlerin her ikisinin ölümüne kadar erteleniyor.

MAHKEME KARARI LAZIM

Ben üç yaşındayken babam ölmüş. Ölüm tarihini bilmiyorum. Ben sonradan babamın soyadını almışım, annem şehir değiştirmiş. Yetişkin olunca bir kardeşimin daha olduğunu duydum ama o da ölmüş. Babamın ölüm tarihini, kardeşimin durumunu nasıl öğrenirim. Yanlışlıkları nasıl düzeltirim? M.M.

İşe öncelikle aile nüfus kayıtlarının çıkarılması ile başlamalısınız. Nüfus kayıtlarınızı babanızdan itibaren çıkartın, bu kayıtta öğrenmek istediğiniz bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tahminim babanızın ölüm tarihini burada göreceksiniz. Ancak kardeşiniz konusunda ne göreceksiniz bunu tahmin edemiyorum. Ancak yine de kaydı alın inceleyin, varsa hataları ve yine bu hataların düzeltilmesi gerekiyor ise nüfus kayıtlarının tashihi için dava açacaksınız. Nüfus kayıtlarını her istenildiği zaman kütükten düzeltemiyorsunuz, bunun için mahkeme kararı lazım. Öyle görünüyor ki sizin yolunuz şöyle adliyeden geçiverecek.

SİZİN TAPUNUZ ARSA TAPUSU

Turistik bir adada 1974’te yapılmış bir yapıda iki oda satın aldım. Kat irtifakı varmış, tapuda arsa yazıyor. Ancak bina yapıldığında burası muhtarlıkmış. Binaların projesi de yokmuş. Bu nedenle iskan izni de yok. Ben iki oda için iskan izni alabilir miyim? M.B.

Anlattıklarınızı tercüme etmekle işe başlayacağım. Birincisi, kat irtifak tapusunda da cinsi hanesinde ‘arsa’ yazar. Çünkü kat irtifakı, gayrimenkul arsa halindeyken kurulabilir. Dolayısı ile arsa yazılı tapulara dikkatli bakmak lazım. Bu tapu arsaya ait olabileceği gibi kat irtifakı tapusu da olabilir. Şimdi geleyim sizin tapunuza. Sizin binanızda kat irtifakı yok. Çünkü sizin tapunuz gerçekten arsa tapusu. Kat irtifakı kurulabilmesi için tasdikli proje gerekir. Oysa bahsettiğiniz binanın tasdikli projesi yok. Tasdikli proje olmayınca kat irtifakı da olmaz. Dolayısı ile siz, binanın bulunduğu arsanın belli bir hissesine sahipsiniz. Bu hisse nedeni ile de iki odayı kullanıyorsunuz. Bu hali ile ne kat irtifakı ne de kat mülkiyeti tesis edemezsiniz. Bitmiş ve içinde oturulan bir binada da artık kat irtifakı kurulamaz. Proje tasdik ettirilip, sair hususlar yerine getirilmek kaydı ile kat mülkiyetine geçmek mümkün olabilir ama tabii bunu tüm maliklerin iştiraki ile yapacaksınız.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.