Hiçbir canlı öldürülemez

30 Nisan 2015, Perşembe 05:00
AA

 İki gündür canım fena halde sıkkın. Ayı, keçi gibi yaban hayvanlarının avlanmasına izin verilmiş. Benim aklım bu izinlere ermez. Dünyaya gelmiş bir canlının (dikkat edin canlı diyorum, benim için canlının türü önemli değildir, canlı canlıdır, yaşamaya hakkı vardır) hayatının parayla satılması gibi bir düşünce ilkel bir düşüncedir ve asla kabul edilemez.

[[HAFTAYA]]

Defalarca da fikrimi yazdım, avcılık benim için bir spor değildir. Bir canlının öldürülmesi bir spor olamaz. Yaşamaya hakkı olan bir canlının hayatı da hazineye para getirecek diye satılamaz ve buna bir bakanlık bile olsa bir canlının hayatını parayla satma hakkı yoktur. Üstelik bu güne kadar bu konular sanki denetlenebilmiş gibi bir de sayı belirlenmiş, canlı öldürmek cinayettir ve bunun sayıyla belirlenmesi, parayla ölçülmesi olayı hafifletmeyeceği gibi mazur da göstermez. İnsanlık hayvan öldürmeyi değil, hayvanları yaşatmayı gerektirir. Bugüne kadar hayvanları yaşatma görevinden vaz geçtik, biz artık ağaçları bile yaşatmakta güçlük çekiyoruz, bari şu yaban hayvanlarını kendi haline bırakalım yeter. Bir de her konuda din referansına başvuranlar için sormak istiyorum, keyif için canlı öldürme konusunda ne diyecekler. Adı ‘av’ olunca dinen uygun mudur? Yoksa sadece yaşamsal ihtiyaç için mi bir hayvan öldürülebilir? Peki ya keyif için? Ahlaken de baksanız dinen de baksanız bir canlı öldürmenin mazereti yoktur, bu kararı protesto ediyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.