Hisse satılabilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Bir gayrimenkulün ortaklarından biri hissesinden bir kısmını bir başkasına satmak istiyor. Bunu yaparken diğer ortaklardan izin almak zorunda mı?  Z.Z.

Bir gayrimenkulün hissedarı ister tüm hissesini isterse bir bölümünü bir başkasına satmak isterse satar. Önceden izin alması gerekmez. Ancak bu satıştan sonra diğer hissedarların bir öncelikle alım hakkı vardır ki bu hak satıştan sonra kullanılır. Dolayısı ile önceden izin istemeye gerek yok. Fakat hissesini satacak olan veya bu hisseyi alacak olan, satıştan sonra öncelikle alım hakkının kullanılmaması yani bu alım satımın sağlama bağlanmasını istiyor ise diğer hissedarların öncelikle alım hakkından vazgeçmelerini isteyebilir.

[[HAFTAYA]]
Bunun için de diğer hissedarların tapuya gidip, öncelikle alım hakkından (yasa önalım hakkı tabirini kullanıyor, bu tabir kanuna yanlış girdi, doğrusu önalım hakkı değil öncelikli alım hakkıdır) feragat ettiklerini beyan etmesi ve bu beyanın resmi senede bağlanması lazım. Aksi halde problem satıştan sonra yaşanabilir.

Pek kötü niyetli değil

20-30 ortağın olduğu bir arsanın bir ortağı, ortaklığın giderilmesi davası açmış. Ama kendisi emlakçı, bu davayı ihaleye katılıp kendisi alması amacıyla açtığı kesin. Buna muvafakat etmezsek davanın gidişatı değişir mi? Burada iyi niyet olmadığı ileri sürülebilir mi? Ö.Ö.

Ortaklığın giderilmesi davalarında, dava açanların veya açanın dışında kalanlardan (yani davalılardan) biri itiraz ederse davayı kabul etmezse sonuç değişmez. Davaya bakılır, prosedür tamamlanır. Burada artık kötü niyetten falan söz edilmez. Davayı açanın da bu yeri düşük bedelle alacağından söz edilemez. Zira satış ihale yolu ile yapılır ve yüksek parayı veren gayrimenkulü alır. Dava açan mutlaka alacak diye bir kural yok. Üstelik dava açanın kötü niyetli olduğunu kabul etmemenin bence bir nedeni var. Düşünün ki 30-40 ortaklı bir gayrimenkulde ne yapılır? İnşaat yapsanız yapamazsınız, satsanız satamazsınız. Hatta bu kadar kişiyi bir araya bile getiremezsiniz. Dolayısı ile ortaklığın giderilmesini talep çok kötü niyetin ifadesi olamaz. Bu nedenle sizin itirazınızın pek sonuç getirebileceğini sanmıyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder