İş akdi fesholunabilir

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
AA

İşyerinde yönetici durumunda olan biri gönderdiği e-postada, yapılacak yazışmalarda cc mecburiyeti getirdi. Buna uyulmazsa ne olur? Y.K.

Böyle bir şart yönetici tarafından verilebilir. Bu haberleşmede aleniyeti sağlamak için alınmış bir tedbirdir. Dolayısı ile uyulması gerekir. Uyulmadığı takdirde işveren İş Kanunu’nun 38’inci maddesi uyarınca ücret kesme cezası verebilir. Ancak ücret kesme cezası sınırlı hallerde uygulanır. Bunun için ya toplu sözleşmelerde veya iş akitlerinde sebeplerinin gösterilmiş olması gerekir. Dolayısı ile yaygın biçimde uygulama alanı yoktur. Ancak bunun iyi niyet kurallarına uymayan haller olarak kabulü halinde uygulanabilecek başka bir müeyyide ancak iş akdinin feshi olabilir.

Böyle bir yasak yok

Bir işletmeciyim, sigara kontrolu için gelenler sigara yanında küllük incelemesi yapıyor. Korkudan masalara kül tablası koyamıyorum. Küllük koymak da mı suç? R.K.

Bu daha önce de soruldu. Demek ki yaygın bir inceleme ama bunun altında yasal bir kontrol aramayın. Bizler her işin mübalağaya kaçmasına artık alıştık. Kaçmadığı zaman yadırgıyoruz, bu da onlardan biri. Önce şunu soruyorum, kül tablası sadece sigara için mi kallanılır? Kullandığınız mendili nereye atacaksınız, bulunduğunuz yer yemek yenilen bir yer ise kullanılmış peçeteyi nereye atacaksınız? Ya kürdanı veya elinizdeki herhangi bir çöpü? Elbette bunları atmak için bir kaba ihtiyacınız var. O halde kül tablası dediğimiz kaplar bir ihtiyaç. Üstelik yasa ile yasaklanan da tütün ürünleri. Kül tablası tütün ürünü müdür? Böyle saçma bir mantık olur mu? Gelin işi iyice mübalağaya dökelim. Sigara kağıda sarılan tütündür, o halde sigara yasağı olan alanlara kağıt yani peçete ve kağıt mendil de sokmayalım. Bunda mantık var mı? Küllük bulunan yere ceza yazmak da işte bu kadar saçma ve yersiz. Yasaklanan sadece tütün ürünlerinin kullanılmasıdır o kadar.

Kiracısınız

Bir evde kiracıyım ama elimde kira sözleşmesi yok. Bu halde benim kiracı olmadığım iddia olunabilir mi? S.B.

Kira ilişkisi de bir akittir. Biri kiracı diğeri kiralayan olan tarafları vardır. Bu ilişki hem Borçlar Kanunumuzda hem de Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun’da düzenlenmiştir. Bazı sözleşmelerin geçerli olması için şekle bağlı olması şartı getirilmiştir, ancak kira ilişkisinde şekil şartı aranmamıştır. Kira sözleşmesi yazılı olabileceği gibi sözlü de olabilir. Bu sözleşme de geçerlidir. Yani sizde olduğu gibi. Kiracılığınız geçerlidir, kiracı olmadığınız iddia olunamaz. Olunursa kiracılığınızı her türlü delille ispatlarsınız. Örneğin ödediğiniz kira bedellerinin makbuzu ile. Hatırlatayım. Mukavele sözlü diye kira bedelleri için makbuz almama gibi bir hata yapmayın sakın. Zaten artık bankaya yatırılıyor ama daha yeni.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.