Tamer Heperİstenen rakam yüksek
HABERİ PAYLAŞ

İstenen rakam yüksek

Evimde üç yıldır kirada oturuyorum. İlk giriş 750 TL idi, sonra arttı. Bugün 2 bin 500 TL oldu. Şimdi ev sahibi ihtarname göndermiş ‘evden çık’ diyor. Çıkmazsam her ay 10 bin TL ödeyecekmişim. Böyle bir ödeme söz konusu olur mu? A.S.

İki hususa değineyim. Birinci husus, sizin çıkmanız için ya kendiniz isteyeceksiniz veya hukuken geçerli bir tahliye nedeni olacak ve mahkeme marifeti ile tahliyenize karar verilecek. Bana yazdığınız mektupta bir tahliye nedeninden söz etmemişsiniz. Size gelen ihtarda da geçerli bir nedenden söz edilmemiş. Bir tahliye taahhüdü var ise bu kullanılabilir ve sizin için tahliye nedeni olabilir. Ancak bunun da geçerlik şartlarını bilmek lazım. Görmeden net bir şey söylenemez. 

Haberin Devamı

İkinci husus, deyin ki çıkmadınız, ev sahibi her ay 10 bin TL ödeyeceğinizi söylemiş. Bir kira durduk yerde 10 bin TL olmaz. Kiranın temmuzda artacağını söylemişsiniz, şayet 1 Temmuz’da yeni dönem başlayacak ise kira artışınız yüzde 25. Şayet 1 Temmuz’dan sonraki bir tarih ise endeks oranında artış olacak. Zira siz beş yıldan daha kısa süre kiracısınız. Dolayısı ile bunların hiçbiri 10 bin TL’yi karşılamıyor. Siz temmuz ayında yukarıda verdiğim ölçüler dahilinde kira zammınızı yapın, bekleyin. Gelişmelere göre belki bir meslektaşımın yardımını alma ihtiyacınız olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder