Kapıcı riske giriyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oturduğumuz apartman 5 kat . 9 daire ve 1 depo var. Kapıcımız akşamları çöpleri alıyor, haftada 1 gün de merdiven temizliği yapıyor. Çöp alım işi günde yarım saat, merdiven temizliği yarım gün.

Toplam ayda 4 gün çalışmış oluyor. Kapıcımız SSK’lı bir işte de çalışıyor. Sigortasını tam olarak çalıştığı yer ödüyor. Bizim SSK’ya kapıcı olarak kaydını yaptırmamız gerekir mi? ● S.E.

Okuyucumun anlattığı durum ilginç. Bir işçi bir işyerinde çalışıyorken aynı zamanda ikinci bir işyerinde çalışamaz. Okuyucumun anlatımından anlaşılan, bir işyerinde SGK’ya kayıtlı olarak çalışıyor ama aynı zamanda kendi evlerinde kapıcı olarak çalışıyor.

Bir işyerinde SGK’lı olarak çalışan biri bir başka işyerinde çalışıyorsa bu işyerinde işine tazminatsız son verilebilir. Dolayısıyla sanki bana öyle geliyor ki kapıcıları kendi binalarında kaçak olarak çalışıyor.

★ ★ ★ ★ ★

Geleyim kendi binalarında SGK’lı olup olmayacağına. Gündelik temizliğe giden kimselerin çalışma süreleri ile sınırlı olarak SGK’ya bildirimde bulunulması gerekir. Ancak okuyucumun anlattığı kapıcı sanki binalarında devamlı kapıcılık yapıyor, bu durumda iki ayrı işyerini idare ediyor gibi görünüyor.

Böyle de olsa, boş olduğu günler ve saatlerde de gelip binalarını temizlese bu şekilde çalıştığı yasal olarak açıklandığı hallerde işyeri açısından kendisi riske girecektir. Bir işçinin senelik izin döneminde bile bir işte çalışmaması lazım. Bu dönem izin olarak kullanılır.

★ ★ ★ ★ ★

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az sigortalı olarak çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Bu şekilde sigortalı çalıştıran kişiler işveren sayılmamakta ve bu kapsamda çalıştırdıkları sigortalı için günlük brüt asgari ücretin yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemeleri gerekmektedir.

Bu tutar 2019 için günlük 1.71 TL. Yani ayda 9 gün ev temizliğine gelen bir gündelikçi için sadece 15.39 TL ödeyerek hiçbir riske girmeden temizlikçi çalıştırabilirler. Bu hali ile de iş kazası riski bertaraf edilmiş olur. Sadece okuyucuma değil, ev hizmetlerinde işçi çalıştıranlar için de bu yazım bir uyarı olmalıdır.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder