Kuru mülkiyeti alın

10 Haziran 2018, Pazar 05:00
AA

Köyde bir arsa aldım ev yaptırdım. Tapu benim adımaydı. Sonra annem üzüldüğü için anneme devrettim. 9 kardeşiz, annem vefat ederse doğal olarak bu 9 kardeşe miras hakkı doğuyor. Anneme durumu anlatınca “Geri vereyim o zaman” dedi. Fakat annem vefat ederse bu defa da miras kaçırma nedeniyle dava açabiliyorlarmış. Ne yapacağımı şaşırdım. ● S.H. Doğru, annenizin vefatı halinde dokuz kardeş mirasçı olur. Üstelik evlatlar mahfuz hisseli mirasçı yani saklı payları var. Bu paya dokunamıyorsunuz. Yani anneniz vasiyetname yapıp bu yeri size bıraktığını söylese dahi kardeşlerin miras payının yarısına dokunamıyor. Bu nedenle kardeşleri bertaraf etmek mümkün değil.

★ ★ ★ ★ ★

Bu gibi soruların hukuki işlem yapılmadan hukukçuya sorulmasında yarar vardır. Böyle bir durumda sizinle anneniz arasında gayrimenkulün satışı işlemi değil, intifa hakkının annenize devri tavsiye edilirdi. Bu halde anneniz ölene kadar bu yerden yararlanır, vefatı durumunda intifa hakkı kendiliğinden son bulur, kuru mülkiyet sahibi olan siz tam malik olurdunuz, problem çıkmazdı. Ancak şimdi bu tedbir tersine çevrilerek uygulanabilir. Anneniz gayrimenkulün kuru mülkiyetini size satar. Kendisi intifa hakkını muhafaza eder. Vefatı halinde de yukarıda açıkladığım hukuki durum yaratılmış olur. Annenizin intifa hakkı son bulur siz tam malik olursunuz. Ancak siz kuru mülkiyet değerinin bedelini annenize ödersiniz. Bu işlem satış sureti ile olursa sonuçta problem yaşanmayabilir, yeter ki satış bedelinin ödendiğini ispatlayacak bir ödeme yapın. Örneğin satış bedelini bankaya ödeyin. Başka bir yol da düşünemiyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.