Kuru mülkiyeti alsanız

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 26 yaşındayım. Beni dedem büyüttü. Dedemin gayrimenkulleri var, bunlardan birinin bir kısmının intifa hakkını ölünceye kadar bakma kaydı ile bana verdi. “Ölene kadar benim öldükten sonra senin” dedi. Dedemin çocukları var, ancak miras olarak kalan malvarlıklarını satıp yediler. Şimdi dedemin malvarlığına göz diktiler. Bana, elimdeki tapu için “İşe yaramaz kağıt parçasıdır” diyorlar. Bu öyle midir? Ne önerirsiniz? E.U.

Hukuki tabirler tam yerli yerinde olmadıkça akıl karıştırır. Dedeniz gayrimenkullerinden bir bölümünün size ait olmasını ise ve ölümünden sonra size kalmasını istiyor ise size intifa hakkı vermeyecek, intifa hakkını kendisinde tutarak size kuru mülkiyetini verecek, yani yaptığı işlemin tersini yapacak. Bunun için de ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapılması şart değil.

[[HAFTAYA]]

Ancak ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapılamaz mı? Yapılır, o da bir yoldur. Gerçekten bakıma muhtaç ise ve siz ona bakacak iseniz, ölünceye kadar bakma sözleşmesi yaparsınız. Bu sözleşme nedeni ile size sözleşme sırasında malvarlığının bir kısmını bırakabilir veya sözleşmeye, bırakacağı malvarlığının ölümünden sonra size ait olacağı hükmünü koyar. Yapılan işlem de bir kağıt parçası değildir. Bu gözle elinizdeki tapuya veya sözleşmeye bakın. Size intifa hakkı verildi ise bu şu anlama gelir: Dedeniz kuru mülkiyet sahibi. Siz intifa hakkına sahip olduğunuz bölümü, siz ölene kadar kullanabileceksiniz. Dedenizin sizden önce ölümü halinde dedenize ait kuru mülkiyet mirasçılar arasında paylaşılacak. Bu sizin çok işinize yaramaz. Sizin işinize yarayacak olan, kuru mülkiyeti sizin alıp intifa hakkının dedede kalmasıdır.

Ortak giderden karşılanır


9 katlı bir binanın ikinci katında oturuyorum. Altım sığınak ve sığınakta radyatör yok. Bu nedenle benim dairemin alttan ısı kaybı var. Herkese göre 3-5 derece daha soğuk oluyor. Çatı katının izolasyonu çatı arasından yapılıyor da benim dairemin izolasyonu yapılamaz mı? Yapılırsa masrafı ortak giderden karşılanmaz mı?  M.A.

Evet, çatı katlarının izolasyonu çatı arasına serilen izole maddeleri ile yapılıyor ve işin gideri ortak giderlerden karşılanıyor. Bu doğrudur, zira bir binada herkes eşit şartlarda yaşamalıdır. Üstteki katın bu meselesi çatı arasından halledilirken sizinki bodrum katın tavanından halledilir. Tavana püskürtülen özel izole maddesi tavana kaplanır ve belli bir kalınlık sağlanır. Bu halde de sizin tabandan ısı kaybınız önlenir. Bu iş sizin şahsi işiniz değil, binanın ortak meselesidir ve masrafı da ortak giderlerden karşılanır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder