Kurulan cümleler önemli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Apartmanımızın asansörü yenilenecek. Daire başına 3 bin lira gerekiyormuş. Ancak giriş dairede oturanlar masrafın üçte birine katılacaklarını söylüyorlar. Böyle bir yasa var mı? ● A.Y.

Gelen sorulardan bahar aylarına girdiğimiz nasıl anlaşılıyor değil mi? Binalarda onarım işleri bir anda başladı. Kışın kimse bunlara girişemiyordu. Bahar geldi mi bu gibi onarımlar hemen başlar ve eller cebe gider. Bununla birlikte de ihtilaflar başgösterir. Son üç günde gelen mektupların içinden çıkan sorular da hep bu çerçevede. Asansör gideri ortak giderlerdendir. Genel kural, ortak tesisleri kullanmadığını veya kullanma ihtiyacı bulunmadığını ileri sürerek bir bağımsız bölüm maliki, ortak gidere katılmaktan kaçınamaz. Şimdi burada bir ayrıma dikkat çekeyim:

PLANDA HÜKÜM YOKSA..

Yönetim planı ile zemin katta oturanlar asansör giderinden muaf tutulabilir. Böyle bir hüküm yönetim planında varsa buna uyulur ama burada dikkat edilecek husus, kurulan cümledir. Asansör bakımı için kurulmuş bir cümle olabilir. Bu halde periyodik bakım masrafına katılınmaz ama değişme işleminin masrafına katılınır.

Veya öyle cümle kurulur ki sistem değişikliğinde bile zemin katlar masraftan muaf tutulmuştur. Bu halde asansör değişiminde zemin katlar masrafa hiç katılmaz veya yine kurulan cümleye göre kısmen katılır. Yönetim planında hiçbir hüküm yoksa ne yazık ki zemin katta oturanlar arsa payı oranında masrafa katılır. Ortak gider işte böyle bir şey.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder