Mahfuz hisseli mirasçı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Annem hayatta iken sahip olduğu kendi malları veya miras olarak kalan malları için benimle noterde miras sözleşmesi yapmıştı. Bugün annem vefat etmiş durumda. Annemin mirasçısı olarak ilk eşinden olan bir de çocuğu var. Şimdi bu çocuğun miras hakkı var mı? Nasıl bir yol İzlemeliyim? ● H.A.

Okuyucumun problemi bir seri hukuki işlem gerektiriyor. Ancak acaba yapılan ilk işlem doğru mu? Yani miras bırakacak olanla mirasçılardan biri arasında miras sözleşmesi yapılabilir mi? Evet yapılır ancak kuralları var. Böyle bir sözleşme ile saklı payı olan mirasçı saklı payından mahrum edilemez. Dolayısı ile olaya bu gözle bakılacak. Acaba annesi okuyucuma mal bırakırken, ilk eşinden olan çocuğunun saklı payını (mahfuz hissesini) bertaraf etti mi, etmedi mi?

★ ★ ★ ★ ★

Okuyucum izlemesi gereken yolu soruyor. Ancak okuyucumun izleyeceği yolu anlatmaktan çok, üvey kardeşin yapabileceklerini beklemek lazım. Zira miras sözleşmeleri geçerli sözleşmelerdir yani bu sözleşmeler ile terekeden özellikle de tasarruf nisabı içinde ise mal edinilebilir. Ancak mahfuz hisse kuralları bertaraf edildiyse mahfuz hissesi bertaraf edilen kişinin hukuki girişimde bulunması gerekir. Şayet böyle biri bir girişimde bulunmazsa bir başkası, ortada mahfuz hisseli mirasçı vardır diyerek olaya müdahil olamaz. Ancak evlatlar mahfuz hisseli mirasçı olduğu için ve evladın saklı payı (mahfuz hissesi) miras payının yarısı olduğundan ve bu da önemli bir miktara tekabül edebileceğinden ilk eşten olan mahfuz hisseli mirasçı olaya müdahil olur ve bu halde de okuyucuma bunu bertaraf edecek bir tavsiyede bulunamayacağım.

★ ★ ★ ★ ★

Ancak okuyucumun sorusu içinde bir de satış işlemi var ki miras bırakanın malvarlığını hayatta iken mirasçılardan birine (veya mirasçı dışında birine) satış yapması durumunda, şayet bu satış muvazaa değil de gerçek satış ise saklı pay iddiası ile talepte bulunmak mümkün olmaz. Zira terekeden mal çıkmış yerine para girmiştir. Dolayısı ile bu durumda mahfuz hisseli mirasçının mahrumiyeti söz konusu olmamıştır.

Yazarlarımızdan

23 Haziran 2021, Çarşamba 14:42
23 Haziran 2021, Çarşamba 07:01
23 Haziran 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder