Müteahhit sorumlu

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2014’te müteahhitten daire aldım. Ancak daire eksikliklerle teslim edildi. Sonradan öğrendim ki dairenin içinde bulunduğu siteyi iki kooperatif yapmış. Şimdi müteahhide başvurduğumuzda topu kooperatife atıyor. Müteahhitten daire alan bizler kooperatif üyesi değiliz. Biz kime muhatabız? ● H.K.

Sözleşmelerden doğan ihtilaflarda muhatap sözleşmeyi imzalayan karşı taraftır. Siz müteahhitle bir sözleşme imzaladığınıza göre sizin muhatabınız müteahhittir. Dolayısı ile bir eksiklik veya sözleşmeye aykırılık varsa bunu müteahhitten talep edeceksiniz. Kooperatif sizin karşınızda sizin dairenizin satıcısı konumunda olmadığı gibi siz kooperatif ortağı da olmadığınız için siz kooperatife karşı bir talepte bulunamayacaksınız.

★ ★ ★ ★ ★

Müteahhit topu kooperatife atıyor, müteahhit ile kooperatif arasında bir anlaşmazlık varsa bu onların problemi. Sizin dışınızda kendi aralarında halledecekleri bir husus. Sizin aranızdaki ihtilafı net olarak bilemiyorum ama bir örnekleme yapmam gerekirse, siz müteahhitten bir tazminat talep edip tazminat alırsanız ve bunun sebebi de kooperatif ise müteahhit sonradan gidip kooperatife rücu edecek, kendi aralarında halleşecekler. Müteahhit, sözleşmede taraf olmayan bir hükmi veya hakiki şahsı size hasım olarak gösteremeyecek. Örneğin; sözleşme 2014’te yapıldı, birtakım eksiklikler var ve bu eksiklikler nedeni ile daire kiraya verilemiyor ise mahrum kalınan kira bedelleri müteahhitten talep edilecek. Veya eksiklerin ayıp teşkil ediyor olması halinde dairenin değerinde bir düşüş oluyor ise bu düşülen değeri müteahhitten talep edeceksiniz. Netice olarak sizin muhatabınız müteahhittir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder