Nafaka talebi iyi niyetle bağdaşmaz

AA

 Dört senelik uğraşım sonunda eşimden boşandım. Ancak dava sırasında ve boşanmayı müteakip eşime nafaka ödeme kararı verildi. Eşim o tarihlerde çalışmıyordu, ancak sonradan meslek ve kariyer sahibi oldu. Ama ben hâlâ nafaka ödüyordum. Şimdi ben evlendim, çocuğum oldu, eski eşim kariyeri ile bağlantılı bir işe başladı sigortalı oldu. Ben bunu tespit ettim, tespit ettiğimi öğrenince sigorta kaydını sildirdi, şimdi bana haber gönderiyor. Nafakayı artırmazsam mahkemeye verip misli ile alacağını söylüyor. Teklifini kabul etsem mali durumum çok sıkıntıya girecek, etmesem mahkemeler yine yıllarca sürecek ve sonuç meçhul. Bu durumda ne yapayım? G.G.

Siz hukuk konusunda ender bulunan birisiniz. Ben şimdiye kadar kadının erkeğe nafaka ödediği olaya çok az tanık oldum. Sistemimiz kadın erkek ayrımı yapmadan, maddi imkanı iyi olanın, maddi durumu iyi olmayana nafaka ödeyeceğine amirdir ama nedense hep erkekler nafaka ödüyor. İşte siz onun için istisnasınız. Neyse gelelim olayınıza.

[[HAFTAYA]]

Nafaka tayin olunurken alanın ihtiyacı ile verenin imkanları birlikte değerlendirilir. Bu denge değiştiğinde ise yeni duruma göre yeni kararlar verilir. İşte sizde bu değişiklik hali var. Mesela eşiniz artık kariyer sahibi, hatta bir süre sigorta kaydı bile görünüyor. Sizin ise yeni bir evliliğiniz var. Bir de çocuk. Yani sizin durumunuz olumsuz, eski eşinizin durumu olumlu yönde değişmiş. Birincisi, öyle karşıdakinin her “Bana şunu ver” dediğinde o verilmez. Bu karşı tarafta bir baskıcı ruh yaratır ve ileride sizin aleyhinize olur. Bırakın gerekiyor ise buna mahkeme karar versin. Şimdi mahkeme deyince bakın olması gereken ne? Eski eşiniz sigorta kaydını sildirmiş. Yani ‘aslında çalışıyor’ diyorsunuz ama sigortasız çalışıyor. Bir insanın üç kuruş nafaka için gelecekte hayatının teminatı olacak sigortayı ertelemesi hiç akıllıca değil. Sonra: Deyin ki çalışmıyor. Yaşı genç, kariyeri, mesleği var ama çalışmıyor ve sizden nafaka istiyor. Bunda iyi niyet aranır mı? Hayır, oysa hukukumuzda iyi niyet esastır. Dolayısı ile çalışmadan nafaka ile geçinmeye çalışmak başkasının sırtından geçinmek anlamına gelir ki hukuk buna izin vermemelidir. Çalışma gücü olup da çalışmayıp nafaka talep edenin bu hakkının olmadığı düşünülmelidir. Onun için diyorum ki bırakın varsın nafaka davası açsın, bu hususları mahkemenin gözönüne alması gerekir. Veya siz bunu hakim önüne koyun.

Sıradaki haber yükleniyor...