Nafakayı eş öder

04 Kasım 2013, Pazartesi 05:00
AA

Boşanma davasında kadın erkeğin babasından mal veya nafaka talep edebilir mi?  S.Ö.

Boşanma davasında talepler karşılıklı yani eşler arasında olur. Nafaka veya herhangi bir şey, örneğin bir eşya kayınpederden istenemez. Boşanmada muhatap eştir. Aklıma gelen bir istisna var o da torunlarla şahsi münasebet tesisi talebi. Büyükanne veya büyükbaba, torunlarını görmek ister, buna da hakları vardır. Ancak eşler boşanmıştır, çocukların velayeti bir tarafa verilmiştir.

[[HAFTAYA]]

İşte velayeti alan taraf, büyükanne ve büyükbabaya torunlarını göstermiyor ise onlar torunlarını görmek için hakimden izin isteyebilirler. Hakim de uygun zaman ve sürelerde torunlarla şahsi münasebet tesisi için gün belirler. Belirlenen gün ve tarihlerde davacılar torunları ile görüşür. Bunun dışında kayınpeder veya kayınvalide ile boşanmaya bağlı bir talep olabileceğini pek aklıma getiremiyorum. Ancak nafaka talep olunamaz. Tabii şayet bu kişilerin arasında evlilik bağı ile ilgisi bulunmayan ihtilaflar olursa o ayrı. Örneğin kayınpeder kullanmak üzere gelinin bir eşyasını almış ve iade etmemiş ise elbette bu dava konusu yapılır. Arabasını kullanmış hasara uğratmış ise bu da dava konusu yapılır ama bunlar aile hukuku dışındaki ihtilaflardır. Yukarıda olmaz dediklerim boşanmaya bağlı nafaka talepleridir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.