Ölümlü trafik kazası ve tazminat

18 Ağustos 2009, Salı 13:48
AA

Yeğenim, babasının aracını alarak trafiğe çıkıyor ve bir kaza yapıyor. Kazada bir kişi öldü. Ölenin yakınları 50-60 bin lira istiyor. Yeğenim düşük bir ücretle çalışan işçi, ailesi de varlıklı değil. Oysa ölenin yakınları evinizi altınızdan alırız diyormuş. Bu durumda yeğenimin veya ailesinin durumu ne olur? ( M.I.)

Trafik kazası nedeniyle böyle bir durumun ortaya çıkması halinde iki tür dava sözkonusu olur. Birincisi ceza davası. Ceza davasında çoğunlukla trafik kazası taksirli suçlardan kabul edilir. Hapis cezası sözkonusu olabilir, paraya çevrilebilir, ertelenebilir. Yeni Ceza Kanunu’na girmiş bir kavram var: Bilinçli taksir. Bir nevi ağır kusur veya mantıklı bir kişinin bu iş bir hasarla biter diyebileceği bir davranış sonucu oluşan kaza. Bu halde hapis cezası vardır ve elbette ceza daha ağırdır. Sorumlusu yani ceza görecek kişi olayı yaratan kişidir, aracın maliki ceza görmez. İkincisi hukuk davasıdır. Hukuk davasında tazminat talep olunur. Tazminat, maddi ve manevi tazminattır. Maddi tazminat ölen için yapılan masraf ile desteğinden yoksun kalınan paradır. Manevi tazminat onun ölümü ile üzüntü duyan yakınlarına ödenen bir paradır. Bu tazminat hem sürücüden hem de aracın malikinden istenilebilir. Maddi tazminat bir hesaba dayanır ancak manevi tazminatın bir hesabı yoktur, hakim olayın özelliğine göre tayin eder. Şayet tazminat konusunda anlaşacaksanız, hakedip tazminat alanlardan mutlaka ibra belgesi almanızı öneririm.

 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.