Önlem alınmış

AA

2004’te babamın arsasını satışa çıkardığını duydum. ‘Duydum’ diyorum o tarihte farklı bir yerde çalışma hayatım olduğu için uzaktayım. Babamın aldığı fiyatları öğrenince bu fiyata ben talip oldum. Benim hesabımdan vekaleten para çektirip babama ödeme yaptırdım ve bu işleme katılanlardan yani aile fertlerinden bu satışa muvaffakat ettiklerine dair de yazı aldım. Ancak zaman geçince bu arazi imar sahası içine girdi ve değer kazandı. Babamın vefatı halinde bu arsanın miras olarak kabulü için dava açabilirler mi? Buna karşı önlem almam gerekirse ne yapmalıyım? ● K.K.

Aile içinde gayrimenkullerin el değiştirmelerinde her zaman ihtilaf çıkabilmektedir. Bu gibi ihtilaflar genelde satan aile büyüğü yaşarken değil, vefatından sonra ortaya çıkar. Bu halde iddia, “Satış, diğer mirasçılardan miras kaçırmak amacıyla, gerçek satış değildir, bağıştır ama tapuda satış gösterilmiştir” şeklinde olabildiği gibi, “Satışı yapan büyüğümüz o tarihte akıl hastasıydı kendisi kandırılarak elinden alındı” şeklinde de olabilir. Bir üçüncü iddia da satın alan ferdin o tarihte para kazanma imkanının, bu parayı temininin mümkün olmadığı iddiasıdır.

★ ★ ★ ★ ★

Biz, bu tür alımlarda bazı önlemlerin alınmasını önermekteyiz. Benim birinci derecede önerim şu: Mademki bu bir alım satım, o halde tapuda işlem yapılan tarih itibarıyla satıcı aile büyüğünün banka hesabına bu paranın yatırılması. ‘Aile büyüğüdür’ deyip paranın elden verilmemesi. Yine sonradan akıl hastası olduğu iddiasına karşı da bir doktordan akıl sağlığı konusunda o gün itibarıyla rapor alınması. Bu söylediklerim, bu gibi işlem yapacaklara öneri.

★ ★ ★ ★ ★

Okuyucum ise tedbirli davranmış. O tarih itibarıyla bankadan parasını yine aile fertlerinden birine çektirip babasına ödenmesini sağlamış. Bu iyi. İkincisi, ileride mirasçı olabilecek kişilerden satışa muvaffakat ettiklerine dair imzalı beyan almış, bu daha iyi. Yani okuyucumun o tarihte çalışma hayatı var, bankada parası var, o tarihe denk gelen bir para çekimi var ve aile fertlerinin bu satışa muvaffakatlarının bulunduğuna dair yazısı var.

Sade vatandaşın aile içinde alabileceği önlemi almış, takdir etmek lazım. Peki muvaffakat etme yazısındaki imzaların ileride inkarı olur mu? Eh aile arasında da bu kadar tedbirden sonra “Hadi notere gidelim” demek biraz tuhaf karşılanabileceği için bunu yapmamış olabilir. Fakat bu şartlar altında ileride açılacak davada elinin güçlü olduğunu, dava açacakların fazla şansı bulunmadığını söyleyebilirim.


Sıradaki haber yükleniyor...