Ortak alandaki hasar

08 Mart 2015, Pazar 05:46
AA

 Binamızın bodrum katının üzerine denk gelen bir alan otopark olarak kullanılıyor. Ancak bunun altında işyerleri var ve otopark alanından, alttaki dükkanlara su sızmaya başladı. Bunun tamiri kat maliklerine mi ait yoksa dükkan sahiplerine mi? ? M.A.T.

[[HAFTAYA]]

Kat mülkiyeti mevzuatına tabi binalarda ortak yerlerin bakım ve onarımı, kat maliklerini aittir. Bu nedenle tamiri gereken alının ortak alan olup olmadığına bakmak gerekir. Okuyucumun anlattığı alan, binanın çevresinde, parsel içinde kalan bir alan. Nitekim bu yer projesinde otopark olarak görünmese bile kat maliklerince kullanılıyor. Dolayısı ile anlaşılan o ki binanın ortak alanıdır. Binanın ortak alanında yapılması gereken bir onarıma tüm bağımsız bölüm malikleri katılmalıdır ama bunun da bir istisnası var. O da şudur: Şayet ortak alandaki hasar, bir bağımsız bölüm malikinin kötü kullanımı sonucu ortaya çıkmışsa, onarım gideri de bu kat malikine ait olacaktır. Fakat anlatılan olayda su kaçağına neden olan alan, ortak kullanılan bir otopark alanı olmakla, burada herhangi bir kat mümkün görünmüyor. Bu nedenle de onarıma tüm bağımsız bölüm malikleri katılacaktır. Böyle rahatsız edici ve zarar doğurucu bir olayın ortaya çıkması halinde de bu onarımın kat malikleri kurulunun toplanmasını beklemeden yani zaman kaybetmeden yapılması gerekir. Aksi halde katmalikleri, işyerinde doğan zarardan da sorumlu tutulabilir. Yani hasar büyümeden giderilmelidir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.