Tamer Heper Sadakatsiz
HABERİ PAYLAŞ

Sadakatsiz

Öyle çok dizi izleyecek vaktim olmuyor ama son günlerde bir dizi dikkatimi çekti ve izliyorum. İzlememin iki nedeni var. Birincisi oyuncularının zirvedeki oyun gücü... Bu tamam ama bu yazıyı kaleme alma nedenim sadece o değil... Oyunda hukuki ve sosyal bir durum var. Buna dikkat çekmek isterim.

***

Dizi Sadakatsiz. Baştan izlememiş olanlar için anlatayım; evli ve çocuklu bir erkek, evlilik birliği içindeyken bir genç kadınla aşk yaşamaktadır. Eşi bunu öğrenir ve boşanırlar. Buraya kadar çok değişik bir husus yok ama benim dikkatimi çeken ve okuyucularımın da dikkatine sunduğum husus şu: Eşler boşandı. Tamam ama arada yetişkinliğe yeni adım atmış genç bir çocuk kaldı ve bu boşanan ailenin bütün yükünü bu çocuk çekmeye başladı. Bir tarafta anne çocuğa sahip çıkmak için elinden geleni yaparken, diğer tarafta baba da çocuğu kendine bağlamak için elinden geleni yapmakta, çocuğun psikolojisini allak bullak etmekteler.

***

Çok zaman şunu söyledim; evlenmek kadar boşanmak da tabiidir. Her ikisi de sosyal hayatın bir parçasıdır. Boşanan eşler, birbirinden ayrılır ve kendilerine yeni bir hayat tarzı seçerler ama arada bir çocuk var ise işte asıl problem buradadır. Bir taraftan anne çocuk üzerine oynar diğer taraftan ise baba.

Çocuğu alıp kaçıran mı istersin, çocuğa sahip olduğu süre içinde karşı tarafı kötüleyip yerin dibine geçirmeye çalışan mı istersin. Mesele sırf çocuğu kendi saflarına çekmektir ve bu husus toplumumuz için çok büyük bir problemdir. İşte sözünü ettiğim dizide çocukların hayatının nasıl karartıldığı güzel bir şekilde anlatıldığı için dikkatimi çekmiştir ve okuyucularıma da bu gözle bakmalarını bu nedenle öneriyorum.

***

Boşanan eşler, lütfen şayet çocuğunuzu gerçekten seviyorsanız, onların üzerine oynamayın. Zira siz farkında olmayabilirsiniz ama bu çocuğun hayatı kararacak, ömrünün sonuna kadar sürecek ruhi rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu travma ‘çocuktur anlamaz’ diye geçiştirilemez. Onların hayatına malolmaktadır. Dizinin oyuncularını hele hele bu genci canlandıran genç oyuncuyu da gerçekçi oyunu için kutlarım.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder