Tamer HeperŞikayet dilekçesi verilebilir
HABERİ PAYLAŞ

Şikayet dilekçesi verilebilir

Hakkımda 2022’de 35 bin TL’lik icra takibi başlatılmıştı. Bugün bu takip için 24 bin TL’lik faiz isteniliyor. Bu faiz normal mi, itiraz edebilir miyim? M.K.

* * * * *

Okuyucumun hesabını yapabilmek için borcun nedeninin ve takibin başlangıç olarak ayına kadar bilinmesi lazım. Ancak hakkında takip başlatıldığını söylediğine göre takip, icrada. Dolayısıyla takibin faizinin hesabını ödeme tarihi itibariyle icra müdürlüğü yapacak. Hesabı yaparken de yasal faiz uygulanacak ise senelik yüzde 9 hesabı ile faizi hesaplayacakken, takibe koyulan belge için de ayrıca bir faiz öngörülmüş ise bu yüzde üzerinden faiz hesaplanacak. Ancak okuyucumun yaptığı hesaba aykırı ve yasaya uygun olmayan durumlarda icra memurunun yaptığı işlemler için de bağlı bulunduğu icra hukuk mahkemesine şikayette bulunmak mümkün. Yani bu mahkemeye dilekçe vererek hesabın yanlış yapıldığı şikayet konusu yapılabilir.

Haberin Devamı

* * * * *

İşi biraz daha ileri götüreyim, şayet herhangi bir nedenle fazla hesaplanan bir borç ödendi ise fazlanın iadesini talep ederek dava açmak da mümkün. Yani yanlış yapıldı ise doğruya ulaşmak mümkün ama doğrusuna ulaşmak bu halde biraz zaman alır. Bu nedenle önceden tedbir alıp, icra hukuk mahkemesine şikayet dilekçesi yazarak doğruya ulaşmak daha uygun olur. Bu şikayet bir suçu bildirmek anlamına değildir, başvurunun adı böyledir, icra işlemlerinde bir hata olduğunda icra mahkemelerine şikayet dilekçesi adı altında dilekçe verilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder