Siz de borçlusunuz

01 Ağustos 2019, Perşembe 08:00
AA

Babamız öleli 10 yıl oldu. 3-4 ay içinde reddi miras yapmamız gerekiyordu ama yapmamıştık. Babamızın üzerine olan araçlardan dolayı trafik cezası yok ancak MTV borçları var, bunlar annem ve kardeşlerden alınır mı? Bu zamandan sonra mirası red yapabilir miyim? ● F.B.

Okuyucum, sorusunun birinci bölümünün yanıtını kendi vermiş. Mirasın reddi vefattan sonra üç ay içinde yapılmalı. Üç ayda yapılmadığı takdirde veya bu süre içinde olsa bile miras olarak kalan mallardan tasarruf edildiği durumlarda artık miras reddedilemez. Ancak bazı istisnalar da var.

Örneğin tereke borca batıksa üç aydan sonra da mirasın reddi kararı alınabilir. Ancak okuyucumun sorusundan çıkan sonuç, borca batık bir durum varmış gibi görünmüyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu. Miras bırakanın borcu olduğuna göre bundan mirasçılar birlikte sorumlu.

★ ★ ★ ★ ★

Okuyucum, “Bu borçlar annemden ve kardeşlerimden alınır mı?” diye de soruyor. Dedim ya, vefat edenin borçlarından mirasçıları sorumlu. İyi ama okuyucum annesini ve kardeşlerini soruyor, peki ya kendisi? Vefat edenin borçlarından tüm mirasçıları sorumludur.

Dolayısıyla bu borçtan da vefat edenin eşi ile birlikte mirasçı olan çocukları hep birlikte sorumlu ve elbette okuyucumun kendisi de sorumlu. Vefattan bu yana 10 sene geçmiş, dolayısıyla 10 yıllık vergi borcunun durumunun ne olacağı, nereye varacağı konusunu bir mali müşavire danışmasında yarar görürüm.

Sıradaki haber yükleniyor...