Sorumlu kim?

03 Mart 2017, Cuma 05:00
AA
Kat malikleri toplantısına davet edilmediğim halde toplantı yapılmış. Toplantıda benim bilgim dışında denetçi seçilmişim. Seçildiğimi öğrendiğimde ise istifa ettiğimi bildirdim. Bundan sonra sular idaresi tarafından binaya ceza yazılmış. Çünkü yönetici sayaç dışında su borusu çekerek su kullanmış. Bunun için de para cezası geldi. Bundan ben sorumlu olur muyum? ● K.K.

Binalarda kat malikleri kurulunda yöneticiler ve denetçilerin ibrasının oylandığını biliyorsunuz. İşte yöneticiler ve denetçiler ya ibra edilir veya edilmez. Benim izlediğim toplantılar, sadece kat malikleri kurulu toplantısı değil diğer toplantılar örneğin kooperatif toplantılarında da yöneticilerin ibrası oylanır ve çoğunlukla da herkes ibraya el kaldırır.

Okuyucumun anlattığı olayda ise kim yasalara aykırı davranıyor ise ondan sorumlu olur. Ancak anlatılan olayda binaya ceza yazılmış. İşte bu durumda eylemi yapan yönetici olduğu için ibra edilmemeli ve kusuru ile zarara sebep olduğundan kendisinden tahsil olunmalıdır. Denetçi olarak bu fiile katılmış biri değilseniz sorumluluğunuz olmaz. Şayet görülebilir bir hata ise yani tespiti mümkün bir yapım ise bunu rapor etmek gerekirdi.

Ancak dikkat edin, denetçiliğiniz süresi içinde ise. Ancak siz katılmadığınız bir toplantıda denetçi seçilmişsiniz. İlk fırsatta da istifa etmişsiniz. Bu durumda bir sorumluluk söz konusu elbette olmayacaktır. Genel kuraldır: Bir suç işlendi ise ceza görecek kimse de suçu işleyen kişidir.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.