Sözleşmeyi sunun

10 Mart 2016, Perşembe 19:00
AA

Babama ait binayı müteahhide verdik. Buraya yedi daire yapılacaktı. Babam iki daire aldı beş daire de müteahhide kaldı. Bu durumda babama vergi çıkar mı? T.D.

CEVAP

Değerli okuyucum bana duyduğunuz güvene teşekkür ederim. Bunu ne için öncelikle söyledim. Malum vergi mevzuu maliyecilerin işi ben ise hukukçuyum. Dolayısı ile her zaman inandığım ve yine her zaman söylediğim bir söz var.

Her işi erbabına soracaksın. Bunun yanıtını maliyecilerin vermesi gerekecek. Ben şimdi size bildiğimi söyleyeceğim ama başkasının işine karışmak gibi olacak. Şayet yanıtımda bir hata olursa ve doğrusunu yazanlar olursa derhal köşemde yer veririm. Bu defalık yanıt veriyor olmamın nedeni kat karşılığı inşaat sözleşmesinin hukuki bir konu olması ve sorunuzun bununla bağlantılı olmasındandır.

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde babanızın alacağı daireye karşılık arsayı verdiği için herhangi bir vergi tahakkuk etmemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri müteahhit ve babanız adına tapuda tescil yapılırken kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tapu müdürlüğüne ibrazı şartıdır.

Bunu ibraz etmediğiniz takdirde olay bir satış gibi değerlendirilip vergi tahakkuk ettirilir. Sözleşme ile birlikte tescil talebinde bulunursanız vergi tahakkuk etmez. Ancak yine de böyle önemli konularda bir işe başlamadan önce konu ile ilgili uzmanlara sormakta da yarar vardır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.