Tamer Heper Şu hayvanları öldürtmeyin
HABERİ PAYLAŞ

Şu hayvanları öldürtmeyin

Eskişehir’de 18 geyiğin vurulması için ihale açılıyor. Bunu kabullenmek mümkün değil. Bizler tabiatın gözünün içine bakarken tamamen insanlar için zararsız hatta yararlı hayvanların öldürülmesi için teşvikte bulunuyoruz. Kaç lira için? 557 bin TL için. Bu kabul edilebilir bir şey mi? Bu hayvanlar canlı varlık, niye bunları öldürüyoruz anlamak mümkün mü? Hiç tereddütsüz söylüyorum ki av bir spor değildir. Spor insan bünyesinin fiziken ve fikren geliştirilmesi sonucunu doğuran aktivitedir. Bana biri söyler mi canlıları öldürmekle insan bünyesi fikren ve fiziken nasıl gelişme gösterir?

Ailelere küçük çocukların ruhen olumlu gelişmesi için evcil hayvan beslenilmesi, ruhen ve fiziken sağlıklı olmak için de yaşlılara hayvan beslemeleri önerilmektedir. İnsan ruhunun ve bedeninin gelişmesi için hayvan öldürmeyi öneren bir bilim dalı gösterilebilir mi? Peki o halde bizler ne yapıyoruz? Kimseye zararı olmayan bu hayvanları koruma altına almak işin doğrusu iken öldürmeye teşvik kabul edilebilir bir şey olabilir mi? 557 bin TL için buna değer mi? Bu para için bizler kadar yaşamaya hakkı olan hayvanların öldürülmesine razı olunabilir mi?

*****

Hatırladığım kadarı ile geçen sene mahkeme kararı ile bu gibi bir ihale iptal olunmuştu. Bu örnek de önümüzdeyken kesinleşmiş mahkeme kararına karşın hâlâ öldürme için ihale açılması hukuka da aykırılık teşkil edecektir. Gelin şu 500 bin TL’yi hayvanseverlerin bağışları ile karşılayın da şu hayvanların canına kıymayın. Bırakın hayvan öldürme hırsı içinde olan üç beş kişi de turist olarak varsın gelmesin. Bize insancıl turist lazım.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder