Suç oluşmuş

12 Mart 2016, Cumartesi 19:00
AA

 Dükkanımı aylığı 1000 TL’ye kiraya verdim ama kiracı kendiliğinden aylığı 300 TL’den sözleşme hazırlamış, maliyeye de bunu vermiş ve gereken yerlere bunu gösteriyor. Kendisini savcılığa şikayet ettim ama sözleşmede iki imza bulunmuyor diye takipsizlik kararı verildi. Ben de kendisine tahliye davası açtım. Şimdi bu kontratım geçersiz mi, bu kiracıyı tahliye ettiremeyecek miyim?  Y.M.

Okuyucumun iki ayrı hukuki meselesi var. Birincisi sahtecilik. Çok yaygındır, özellikle işyeri kirası mesken kirasından yüksek olduğu için işyeri kiracıları maliyeye gerçek kira sözleşmesini vermez. Düşük rakamlı kira sözleşmesi hazırlarlar bunu maliyeye verirler böylece yerine göre düşük stopaj öderler. Dolayısı ile sahtecilik yaparlar. Bunun ortaya çıkması halinde de sahtecilikten ceza aldıkları gibi vergi kaybına neden olmaktan da maliyece takibata uğrarlar. Bazen işyeri kiracıları bizlerin de avukat olarak bulunduğumuz yerlerde şu teklifi yaparlar: “Biz kira sözleşmesinde kira bedelini düşük yazalım, gerçek kira bedeli ile olan farkı kiralayana açıktan bono ile ödeyelim.” Bunda da amaç düşük stopaj ve düşük vergi ödemektir. Bizler hukukçu olarak asla bunu kabul etmemeliyiz. Müvekillerimize bunu kabul etmemelerini söylemeliyiz. Sahte imza atarak kira sözleşmesi düzenlemek ve bunu bir resmi makama sunmak suçtur. Böyle bir şikayette takipsizlik kararı verildi ise buna sulh ceza hakimliğinde itiraz edilmelidir. İşin ikinci yüzü; kiracının elinde sahte olarak imzalanmış bir sözleşme var ama sizin elinizde normal şartlarla düzenlenmiş bir sözleşme var. Kiracı bu sözleşme ile aylık 1000 TL kira bedeline imza atmış da ayda 300 TL olarak ödemeye başlamış ise kendisine eksik ödemeleri ödemesi için 30 gün süre verilir. 30 gün içinde eksiklikleri tamamlamaz ise tahliye davası açılabilir. Açtığınız davada bu şartlar var ise tahliye kararı alabileceksiniz. Şartlar eksik ise eksikleri tamamlamanız lazım.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.