Sükunet lazım

AA
2000’de dedemin işyerinde çalışmaya başladım. Kolumdan sakatlandım. Dedem beni üç aylık sigortalı göstermiş. Tedavi oldum ama yüzde 60 engelli raporu aldım. Bir müddet sonra dedem beni işten çıkardı. Ben de bir muhasebe bürosunda işe başladım ve burada öğrendim ki dedem beni hiç sigortalı yapmamış. Bir de eski bir olaydan dolayı 2016’da cezaevine girdim. 19 Aralık 2018’de çıktım. Bu arada babam dedemin dairesinde oturduğu için, ona karşı gelecek her durumda evden çıkaracağı tehdidinde bulunuyor. Onlar lüks içinde yaşarken ben iş bulamıyorum ve bunalımdayım. Bana nasıl yardımcı olursunuz? ● C.Ç.

Size keşke yardımcı olabilsem. Ancak acaba söyleyeceklerim size ışık tutabilir mi? Birincisi anlıyorum ki bayağı sıkıntıdasınız, bu nedenle aklınız karışık. Bu durum sıkıntı içinde olanlar için olabilecek bir durumdur, bunu nereden anladım? Dedenizin sizi üç aylık sigortalı gösterdiğini, bu durumda da kolunuzdaki sakatlığın tedavi edildiğini söylüyorsunuz.

Sonra bir muhasebe bürosunda dedenizin sizi sigortalı göstermediğini öğrendiğinizden söz ediyorsunuz. Bunlardan biri hatalı ama hangisi? İkincisi cezaevine 2016’da girip 19 Aralık 2018’de çıktığınızı yazmışsınız ki henüz o tarihe gelmedik. Bu bir yazım hatası olabilir ama verdiğim iki örnek peş peşe gelince sıkıntı nedeni ile biraz aklınızın karıştığı izlenimini edindim.

★ ★ ★

Bu durumda önce biraz sakin olmanız, kendinizi toparlamanız gerekecek. Bunun bir başka nedeni daha var. Dede sizleri tehdit ediyor. Dedeniz 85 yaşındaymış. Eh, biraz olsun yaşlıları tanıyan biri olarak bu yaştakilerin bu tür davranışlarının olabileceğini kabul edip, yaşına vermenizi öneririm. Bu yaştakiler bu gün tehdit eder, yarın bağrına basar, hoş göreceksiniz. Öfke, probleminizi halletmez, daha çok çıkmaza sokar.

Biraz hoşgörü, biraz sükünet sizin işinizi görür. Şayet dedenizin işyerinde gerçekten sigortasız çalıştırıldıysanız bu çalışmalarınızın sigortalılıktan sayılması için dava açabilirdiniz. Beş sene geçmedi ise yine de açabilirsiniz. Bazı durumlarda beş sene geçtikten sonra da açılabiliyor bunu da araştırın.

Sıradaki haber yükleniyor...