Şunları bilelim

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şu başımızdaki virüs belası için hukuki ihtilaflar alanında da önlem gerektiğini yazmıştım. Şimdi bir de akla hayale gelmeyen bilgiler havada uçuyor. Durduk yerde adı topluma mal olmuş kimlerin hastaneye kaldırıldığından hiçbir veriye dayanmayan hasta ve ölü sayısına kadar gerçek dışı bilgiler veriliyor. Bu bilgiler toplumda endişe yarattığı gibi, bunların arasında verilen gerçek bilgilere karşı da güveni sarsıcı oluyor.

Yani bu gereksiz bilgiler toplumda kaos yaratıyor. Oysa böyle ortamlarda gerçek bilgiler verilip bu bilgileri verecek kaynaklara güven duyulmalı. İşte bunun için Ceza Kanunu’nda bir madde var.

Madde şöyle: “Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

★ ★ ★ ★ ★

Bir de karantinaya uymama durumu düşünülmüş, sanki bugünler için ve bununla ilgili de ceza hükmü getirilmiş. “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

★ ★ ★ ★ ★

Son olarak da bugünleri ilgilendirecek bir başka maddeyi vermek istiyorum: “Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Bugünkü ortamda bu maddelerin bilinmesinde yarar gördüm.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder