Tanık dinletmek mümkün

03 Nisan 2015, Cuma 22:33
AA

Babam devlete olan borçlarından dolayı mal kaçırma amacı ile gayrimenkullerini birilerine satış gösterdi, sonra onlar da bu yerleri üvey anneme devretti. Babam öldükten sonra da üvey annem mirası reddetti. Biz de mirasın reddinin iptali için dava açtık. Karar verildi, dosya Yargıtay'a gitti ve karar lehimize çıktı, mirasın reddi kararı iptal oldu. Mahkeme de buna uydu. Ama üvey annem dosyayı yeniden Yargıtay'a gönderecekmiş. Bu durumda karar ne olur? Hileli devirler için dava açacağız, bu konuda şahitlerimiz var. Bunların davaya etkisi ne olur? ? Y. C.

[[HAFTAYA]]

Biliyorsunuz, bir davanın sonucunun ne olacağını yazmıyorum, yazmam da mümkün değil. Bir davanın sonucu, dosyadaki delillere ve hakimin kanaatine bağlıdır. Karar verilmeden önce sonucun ne olacağını hiç kimse bilemez. Ancak dosyanın yeniden Yargıtay'a gönderilmesi mümkün. Dosya Yargıtay'dan mahkemesine döndükten sonra karar lehinize bozuldu ise bu durumda mahkeme yeni bir karar verir ve bu kararın da temyizi mümkündür, tekrar Yargıtay'a gidebilir. İkinci ihtimal, Yargıtay mahkeme kararını bozmamıştır, onamıştır. Bu durumda mahkeme yeni bir karar vermez, onama kararı yeniden temyize gitmez ama tarafların karar düzeltme talebi mümkün. Bu bir nevi Yargıtay'a “Kararını yeniden gözden geçir, kararda hatalar var” anlamında bir taleptir. Yargıtay, talebi yeniden değerlendirir. Gayrimenkullerin hileli yolla devrinin yapıldığı iddiası ile dava açılabilir. Tapu iptali ve tescil talebi ile açılacak bu davada tanık dinlemek de mümkün. Sizin olayınızda iddianız, mirastan mahrum bırakma amacı ile yapılmış devirden söz etmek gerekecek. Tabii sonuç yine sunulan deliller ve hakimin kanaati ile belirlenecek. Şayet davayı kazanırsanız gayrimenkuller üzerindeki miras payınıza sahip olacaksınız.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.