Temyiz hakkını kullanın

29 Nisan 2015, Çarşamba 05:00
AA

 Aldığım cezayı aşağıda yazdım. Bu durumda temyiz etsem ne kazanırım? Denetimli serbestlikten yararlanır mıyım?  F.A.

Okuyucum sadece aldığı cezayı yazmış, indirim sonucu bir yıl üç ay. Bunun dışında başka bir açıklama yok. Örneğin hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı yok. Bu durumda görünen o ki, bu cezayı çekecek. Üçte ikisini cezaevinde geçirecek, üçte birini iyi halli olursa dışarıda. Peki temyiz ederse ne kazınır? Bu soruya soru ile yanıt vereyim, temyiz ederse ne kaybeder?

[[HAFTAYA]]

Dosyasının içeriğini bilmeden, sadece hükmedilen ceza bilinmekle temyizin sonucu konusunda bir şey söylenemeyeceği gibi, kararın tümü bilinse bile, böyle bir ceza karşısında bir insana “Boşver temyiz etme” denilebilir mi? İki seneye kadar olan hapis cezalarında hükmün açıklanmasının geri bırakılması mümkündür. Bu durumda ceza çektirilmez, beş yıl beklenir, beş yılın içinde kasti yeni bir suç işlenmezse ve denetimli serbestlik kurallarına uyarsa dosya tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu karar verilirse bu durumda dosya Yargıtay’a temyiz talebi ile gönderilmez. Temyiz edilebilmesi için hükmün açıklanmış olması lazım. Yani okuyucumun durumunda temyiz mümkündür, bu hakkını kullanması önerilir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.