Tespiti çok kolay

28 Temmuz 2017, Cuma 05:00
AA
Komşu, kendi parseline bina yaparken benim parselime 20 metre tecavüz etti. Buna karşı ne yapabilirim? ● C.H.

Bir parseldeki yapının komşu parsele tecavüzü iki hususta düşünülür. Birincisi kadastro geçmemiş alanlar, ikincisi imarlı alanlar. Okuyucum bina yapımından söz ettiğine göre bahsettiği yer planlı alan yani arsa. Bu durumda inşaatı yapanın yanlışlık yaptığı iddiası kabul görmez, zira planlı alanlarda her zaman ve en kısa yoldan parsellerin sınırlarının belirlenmesi mümkün. Eskiden bunları kamu görevlisi kadastro mühendisleri veya kadastro memurları yaparken şimdi bu da özelleşti ve artık bunu özel bürolar yapıyor. Belli bir ücreti var. Kadastro mühendisi sınırınızı belirliyor ve işaretliyor. Bu halde de sınır tecavüzü olmuyor.

DAVA AÇMAK GEREK

Bu şartlar altında bile hâlâ sınır tecavüzü var ise tecavüzün önlenmesi talebi ile dava açmak mümkün. Davada da yapılan şey aynı. Kadastro mühendisi kanalı ile sınırların tespiti yapılıyor. Okuyucumun söylediği rakam ise öyle küçük bir yanlışlık sonucu olacak gibi değil. Okuyucum 20 metreden söz ediyor. Bu muhtemelen cephe, derinliği de alırsanız kim bilir kaç metrekare. Yapılacak şey tecavüzlü alanın yıkılarak tecavüzün önlenmesini talep etmek. Zira anlatılan olay öyle sulhen çözülecek cinsten değil. Bir arsanın içine 20 metre tecavüz ederseniz o arsayı büyük ihtimalle kullanılabilir olmaktan çıkarırsınız. Dolayısı ile okuyucumun dava açmaktan başka çözümü olabileceğini sanmıyorum.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.